SCHNEIDER ELECTRIC LC1D115LE7 Contactor Iec 208vac 3p 115a | AF8ATM 24J873
SCHNEIDER ELECTRIC LC1D115LE7 Contactor Iec 208vac 3p 115a
Item: AF8ATMModel: LC1D115LE7Cross Ref: 24J873
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Contactor
Action Type Non Reversing
Application Motor Control, Resistive Load
Auxiliary Contacts Included 1NO/1NC
Coil Voltage 208V AC
Contactor Style IEC
Contactor Type IEC
Depth 5.35"
Electrical Operating Durability 800000, 950000
Embedded Surge Suppressor Yes
Enclosure Nema Rating No Enclosure
Enclosure Type Open
Features Built-In Bi-Directional Peak Limiting Diode Suppressor
Full Load Current (inductive) 115A
Full Load Current (resistive) 200A
Height 6.22"
Horsepower @ Single Phase (120 Vac) Not Rated
Horsepower @ Single Phase (240v Ac) 3 hp
Horsepower @ Three Phase (208v Ac) 30 hp
Horsepower @ Three Phase (240v Ac) 40 hp
Horsepower @ Three Phase (600 Vac) 100 hp
Horsepower @ Three Phase - 480v Ac 75 hp
Hp @ 1 Phase - 120v Not Rated
Hp @ 1 Phase - 230v Not Rated
Hp @ 3 Phase - 208v 30 hp
Hp @ 3 Phase - 230v 40 hp
Hp @ 3 Phase - 240v 40 hp
Hp @ 3 Phase - 480v 75 hp
Hp @ 3 Phase - 575v 100 hp
Hz 50/60 Hz
Impulse Withstand Voltage 8 kV
Includes Auxiliary Contacts Yes
Includes Protective Cover Yes
Inductive Full Load Amps 115A
Integrated Surge Suppression Yes
Ip Rating IP20
Main Power Pole Contact Form 3NO
Maximum Operating Temperature 140°F
Maximum Voltage Rating 1000V AC
Mechanical Operating Durability 8000000
Minimum Operating Temperature -40°F
Mounts On Plate, Rail
Nominal Coil Voltage @ 60hz 208V AC
Non-overlap Time 1.5 ms
Number Of Auxillary Contacts 2
Number Of Normally Open Main Contacts 3
Number Of Poles 3
Overall Depth 5.35"
Overall Height 6.22"
Overall Width 0.47"
Phase Three
Product Datasheet schneider-electric-lc1d115le7.pdf
Resistance Properties Fire Resistant, Insulation Resistant
Resistive Full Load Amps 200A
Reversible No
Reversing Capability Non-reversing
Series Tesys Deca
Terminal Connection Type Screw Clamp Terminals
Width 0.47"