SANDPIPER G20B1STT8NSX00. Ball Valve Pump, Metallic, Top Discharge, 17.03 X 26.36 X 11.63 Inch Size
Get it by Tuesday, Apr 14
€12,678.65 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Ball Valve Pump |
| Check Valve Seat | Ball Valve |
| Check Valve Type | Ball |
| Diaphragm Material | PTFE, Nitrile, Buna |
| Displacement Per Stroke | 0.42 gal. , 0.46 gal. |
| Elastomer Material | PTFE |
| Height | 26" |
| Inlet Connection Type | NPT |
| Inlet Size | 2" |
| Inlet Type | NPT |
| Item | 865582 |
| Length | 17" |
| Max Solids Size | 0.25 |
| Max. Air Inlet Pressure | 100 psi |
| Max. Flow Rate | 150 GPM , 200 GPM |
| Non-wetted Material | Stainless Steel, FKM |
| Outlet Connection Type | NPT |
| Outlet Size | 2" |
| Outlet Type | NPT |
| Product Datasheet | sandpiper-g20b1attxnsx00-.pdf |
| Pump Type | G20 Diaphragm Pump |
| Solids Handling | 1/4" |
| Wetted Material | Stainless Steel |
| Width | 12" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 51.3 |
| Ship height (cm) | 66.95 |
| Ship length (cm) | 43.26 |
| Ship width (cm) | 29.54 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Product Variants
| Model | Max. Flow Rate | Diaphragm Material | Pump Type | Inlet Size | Inlet Type | Outlet Type | Finish | Grade | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| EH2M,TB4I. | 74 GPM | Nitrile, Buna | EH2 M Pump | 2" | NPTF | NPTF | Plated | - | €8,337.86 | |
| EH2M,TB4S. | 74 GPM | Nitrile, Buna | EH2 M Pump | 2" | NPTF | NPTF | Plated | Grade 316 | €11,293.92 | |
| EH2M,TC4I. | 74 GPM | FKM | EH2 M Pump | 2" | NPTF | NPTF | Plated | - | €8,534.28 | |
| EH2M,TC4S. | 74 GPM | FKM | EH2 M Pump | 2" | NPTF | NPTF | Plated | Grade 316 | €11,490.34 | |
| EH2M,TGN4I. | 74 GPM | Neoprene, PTFE | EH2 M Pump | 2" | NPTF | NPTF | Plated | - | €9,025.32 | |
| EH2M,TGN4S. | 74 GPM | Neoprene, PTFE | EH2 M Pump | 2" | NPTF | NPTF | Plated | Grade 316 | €11,981.38 | |
| EH2M,TI4I. | 74 GPM | EPDM | EH2 M Pump | 2" | NPTF | NPTF | Plated | - | €8,534.28 |
Explore Products
- MAIN FILTER INC. MF0421032 FFKPVL17272A10ABS Interchange Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron Rating, Viton Seal, 9.96 Inch Height
- GATES 94140382 V-Belt, 38.273 Inch Length, 0.593 Inch Width, Gates Ethylene Compound
- KUNKLE 0264-E03-LM Safety Relief Valve, 1 Inch Inlet Size, Steam, Stainless Steel
- DDS 488010SA Rotary Shaft Oil Seal, Sa, Nitrile, 48 mm ID, 80 mm Od, 10 mm Width, 7 Psi
- HUBBELL PREMISE WIRING HPW66B350 Wiring Block 66 Split
- MILWAUKEE VALVE 37192A Ball Valve, 3 Piece, Full Port, Carbon Steel, 1/2 Inch Valve Size
- SIEMENS HEG3B070L Circuit Breaker Feed-thru 70 Amp 600vac 3p 65kaic@480v
Explore More
- KEYSHAFT
- Protective Equipment Cases
- Combustion Analyzer Accessories
- Pipe and Test Plugs
- Stop and Waste Valves
- Time Delay Midget Fuses
- MECHANIX TAA The Original Covert Tactical Gloves
- SALISBURY Class 0 Electrical Gloves Kit, 11 Inch, Black
- TRITAN SBLF Series 2-Bolt Flange Mount Bearings
- KETT TOOLS Eccentric Shafts
- PS DOORS EdgeHalt Posi Stop Ladder Safety Gates
- LISTA Drawer Dividers
- CASH VALVE LS3 Series Pressure Regulators
- YORK Elements
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
SANDPIPER G20B1STT8NSX00. Ball Valve Pump, Metallic, Top Discharge, 17.03 X 26.36 X 11.63 Inch Size
€12,678.65 /unit

