SANDPIPER G15B1ATTXNSX00. Natural Gas Operated Pump, Top Discharge, 95 Lbs., 16.65 X 22.13 X 11.19 Inch Size
Get it by Tuesday, Apr 14
€3,059.18 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Natural Gas Operated Pump |
| Check Valve Seat | Ball Valve |
| Check Valve Seat Material | PTFE |
| Check Valve Type | Ball |
| Design Level | 1 |
| Diaphragm Material | PTFE, Nitrile, Buna |
| Discharge Pipe Size (internal) | 1" |
| Discharge Pipe Type(internal) | BSPT, NPT |
| Displacement Per Stroke | 0.41 gal. |
| Elastomer Material | PTFE |
| Elastomers Material | Buna N, PTFE |
| Finish | Unpainted |
| Height | 22" |
| Inlet Connection Type | NPT |
| Inlet Size | 1.5 |
| Intake Pipe Size (internal) | 1" |
| Intake Pipe Type(internal) | BSPT, NPT |
| Item | 865633 |
| Length | 17" |
| Max Solids Size | 0.25 |
| Max. Air Inlet Pressure | 100 psi |
| Max. Flow Rate | 0-106 GPM , 106 GPM |
| Non-wetted Material | Aluminum |
| Outlet Connection Type | NPT |
| Outlet Size | 1.5 |
| Porting Position Type | NPT |
| Product Datasheet | sandpiper-g15b1abtxnsx00-.pdf |
| Pump Style | Standard |
| Pump Type | G15 Diaphragm Pump |
| Solids Handling | 1/4" |
| Type | Natural Gas Powered Double Diaphragm Pump |
| Wetted Material | Aluminum |
| Width | 11" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 23.85 |
| Ship height (cm) | 56.21 |
| Ship length (cm) | 42.29 |
| Ship width (cm) | 28.42 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Product Variants
| Model | Max. Flow Rate | Diaphragm Material | Inlet Size | Pump Type | Inlet Type | Outlet Type | Finish | Housing Material | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| G1FB1STTXNSX00. | 45 GPM | PTFE | 1" | - | - | - | - | Stainless Steel | €6,650.43 | |
| G05B1ABT0NSX00. | 15 GPM | Nitrile, Buna | 1/2" | G05 Diaphragm Pump | NPT | NPT | Unpainted | - | €1,532.04 | |
| G05B1ABTXBSX00. | 15 GPM | Buna N | 0.5 | G05 Diaphragm Pump | - | - | - | - | €1,468.21 | |
| G05B1ATT0NSX00. | 15 GPM | PTFE, Nitrile, Buna | 1/2" | G05 Diaphragm Pump | NPT | NPT | Unpainted | - | €1,748.10 | |
| G05B1ATTXNSX00. | 15 GPM | PTFE, Nitrile, Buna | 1/2" | G05 Diaphragm Pump | NPT | NPT | Unpainted | - | €1,684.27 | |
| G05B1SBT0BSX00. | 15 GPM | - | 1/2" | G05 Diaphragm Pump | BSP | BSP | Unpainted | - | €3,206.49 | |
| G05B1SBT0NSX00. | 15 GPM | Nitrile, Buna | 1/2" | G05 Diaphragm Pump | NPT | NPT | Unpainted | - | €3,206.49 |
Explore Products
- VULCAN HART 716761 Csg Rear Vase/Tfln/Hldr
- WATTS 77F-SS 6 0821114 Y Strainer, 6 Inch Inlet, 1/8 Inch Screen, 200 Psi Pressure
- FABORY U01210.043.0200 Tap Bolt, 7/16 In - 14 Thread Size, Steel, 2 In Lg., 19/64 In Head Ht., 5/8 In Head Wd., 120000 psi TS
- MAKITA 781008-0 Spanner Wrench
- SCIENTIFIC CUTTING TOOLS LHBB3114C 210837 Left Hand Radial Relief Boring Bar, Carbide Tin, 0.31 x 1-1/2 x 5/16 Shank Dia
- SIEMENS US2:52BT6GBAB Illuminated Push Button, Maintained/Momentary, White, 6V Ac, Led
- ALLEGRO SAFETY 9539-12E Switch, With Panel, Industrial Plastic Blower, 12 Inch Duct
- GATES B100 Standard V-Belt, 103 Inch Outside Length
Explore More
- KEYSHAFT
- Storage Tanks
- Squeegee Handles
- Temperature Controllers
- Masonry Saws
- Pool Light Junction Boxes
- UNISTRUT P2458 Tubular Knee Braces
- DWYER INSTRUMENTS 1211 Series Slack Tube Manometers
- GLOBE SCIENTIFIC Vacuum Bottles, Polypropylene
- TWECO Drive Roll V Groove
- EDWARDS SIGNALING 200 Class Stack Lights
- VERMONT GAGE Go Standard Thread Plug Gages, 1 7/16-6 Un
- GLOBE SCIENTIFIC Pipetters
- BISON GEAR & ENGINEERING 746 Series Right Angle AC Gearmotors
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
SANDPIPER G15B1ATTXNSX00. Natural Gas Operated Pump, Top Discharge, 95 Lbs., 16.65 X 22.13 X 11.19 Inch Size
€3,059.18 /unit


