RULAND MANUFACTURING VMTT45-51-3/8-55-SSNR Rubber Bumper, 1.77 Inch OD, 3/8X16 Tapped Hole, 0.39 Inch Tapped Hole Depths, 2.01 Inch Ht., 55 Shore A Natural Rubber Jacket
Get it by Thursday, May 21
€53.46 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rubber Bumper |
| Geometry | Conical |
| Height (h1) | 2.01" |
| Maximum Axial Load | 168 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.59" |
| Metal Material | Stainless Steel |
| Metallic Body Finish | Bright |
| Outer Diameter | 1.77" |
| Plate Thickness | 0.08" |
| Rubber Material | Natural Rubber |
| Shore Hardness | 55A (+/- 5) |
| Spring Rate | 284 lbs.-in. |
| Tapped Hole Depth (lt) | 0.39" |
| Thread (th) | 3/8"-16 Tpi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.07 |
| Ship height (cm) | 5.11 |
| Ship length (cm) | 4.5 |
| Ship width (cm) | 4.5 |
| Country of Origin | HU |
Explore More
- KEYSHAFT
- Carbonator Pump Motors
- Property and Driveway Markers
- Group Lockout Boxes
- Breathers
- Tool Post Grinders
- JOHN GUEST Stem Adapters, BSPT Thread, Acetal Gray
- ACME ELECTRIC WH0 Series Medium Voltage Transformers, 3 Phase, 60Hz, 2.5kV & 5kV Class
- ACME ELECTRIC WI002 Series Medium Voltage Transformers, 3 Phase, 60Hz, 2.5kV & 5kV Class
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND Powerline X320 Gas Springs
- SUPERIOR TOOL Mini Tubing Cutters
- DESTACO 7-101, 7-58, 7-59, 7-60 Heavy Duty Cam Action Series
- SPEARS VALVES CPVC True Union Ball Check Valves Socket and Threaded Ends, EPDM
- ADAMS RITE Exit Device Trims
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMTT45-51-3/8-55-SSNR Rubber Bumper, 1.77 Inch OD, 3/8X16 Tapped Hole, 0.39 Inch Tapped Hole Depths, 2.01 Inch Ht., 55 Shore A Natural Rubber Jacket
€53.46 /unit
