RULAND MANUFACTURING VMTSC30-40-M8-70-FZNR/10PK Vibration Isolation Mount, 30mm OD, M8 Threaded Stud, M8 Tapped Hole, 20mm Stud Lg., 8mm Tapped Hole Depth, 40mm Ht., 70 Shore A Natural Rubber Jacket
30 mm
40 mm
70A
Steel
Get it by Thursday, May 21
€55.84 /pkg. of 10
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Geometry | Cylindrical |
| Height (h1) | 1.57" |
| Maximum Axial Load | 449.62 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.39" |
| Metal Material | Steel |
| Metal Material Finish | Zinc Plated |
| Metallic Body Finish | Zinc Plated |
| Multipack Quantity | 10 |
| Outer Diameter | 1.18" |
| Plate Thickness | 0.08" |
| Rubber Material | Natural Rubber |
| Shore Hardness | 70A (+/- 5) |
| Spring Rate | 1142.03 lbs.-in. |
| Stud Length (ls) | 0.79" |
| Tapped Hole Depth (lt) | 0.31" |
| Thread (th) | M8 x 1.25 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.6 |
| Ship height (cm) | 3.99 |
| Ship length (cm) | 3 |
| Ship width (cm) | 3 |
| Country of Origin | HU |
Product Variants
| Model | MPN | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|
| VMTSC100-40-M16-40-FZNR | VMTSC100-40-M16-40-FZNR | 1 | €48.55 | |
| VMTSC100-40-M16-55-FZNR | VMTSC100-40-M16-55-FZNR | 1 | €48.55 | |
| VMTSC100-55-M16-55-FZNR | VMTSC100-55-M16-55-FZNR | 1 | €53.42 | |
| VMTSC100-40-M16-55-SSNR | VMTSC100-40-M16-55-SSNR | 1 | €130.59 | |
| VMTSC100-40-M16-70-FZNR | VMTSC100-40-M16-70-FZNR | 1 | €48.55 | |
| VMTSC100-55-M16-55-SSNR | VMTSC100-55-M16-55-SSNR | 1 | €142.96 | |
| VMTSC100-55-M16-40-FZNR | VMTSC100-55-M16-40-FZNR | 1 | €53.42 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Carpet Installation Tools
- Bench Cans
- Thickness Gages
- Yoke Ends
- Hydraulic Crane Jacks
- CONDOR Coated Gloves, ANSI Cut Level A2, Palm Dipped, Kevlar
- VIEGA PROPRESS 90 Degree Elbows, Copper, Press x Press
- VIBCO 40 Series Pneumatic Piston Vibrators
- SUGATSUNE Folding Pull Handles
- ANVIL AS520EH Series Channel With Elongated Holes
- MJ MAY Roll Stock, 3 Feet X 18 Inch
- SPEARS VALVES PVC True Union 2000 Standard Ball Valves, Socket Ends, FKM
- WALTER TOOLS Clamping Wedges
- LEESON Special Voltage Motors, 575V, Three Phase, TEFC, Rigid Base
- SLOAN Royal BPW 1010 Exposed Manual Specialty Water Closet Bedpan Washer Flushometers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMTSC30-40-M8-70-FZNR/10PK Vibration Isolation Mount, 30mm OD, M8 Threaded Stud, M8 Tapped Hole, 20mm Stud Lg., 8mm Tapped Hole Depth, 40mm Ht., 70 Shore A Natural Rubber Jacket
€55.84 /pack


