RULAND MANUFACTURING VMTSC30-20-M8-70-FZNR/10PK Vibration Isolation Mount, 30mm OD, M8 Threaded Stud, M8 Tapped Hole, 20mm Stud Lg., 8mm Tapped Hole Depth, 20mm Ht., 70 Shore A Natural Rubber Jacket
30 mm
20 mm
70A
Steel
Get it by Thursday, May 21
€39.80 /pkg. of 10
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Geometry | Cylindrical |
| Height (h1) | 0.79" |
| Maximum Axial Load | 508.07 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.2" |
| Metal Material | Steel |
| Metal Material Finish | Zinc Plated |
| Metallic Body Finish | Zinc Plated |
| Multipack Quantity | 10 |
| Outer Diameter | 1.18" |
| Plate Thickness | 0.08" |
| Rubber Material | Natural Rubber |
| Shore Hardness | 70A (+/- 5) |
| Spring Rate | 2569.57 lbs.-in. |
| Stud Length (ls) | 0.79" |
| Tapped Hole Depth (lt) | 0.31" |
| Thread (th) | M8 x 1.25 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.4 |
| Ship height (cm) | 2.01 |
| Ship length (cm) | 3 |
| Ship width (cm) | 3 |
| Country of Origin | HU |
Product Variants
| Model | MPN | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|
| VMTSC100-40-M16-40-FZNR | VMTSC100-40-M16-40-FZNR | 1 | €48.55 | |
| VMTSC100-40-M16-55-FZNR | VMTSC100-40-M16-55-FZNR | 1 | €48.55 | |
| VMTSC100-55-M16-55-FZNR | VMTSC100-55-M16-55-FZNR | 1 | €53.42 | |
| VMTSC100-40-M16-55-SSNR | VMTSC100-40-M16-55-SSNR | 1 | €130.59 | |
| VMTSC100-40-M16-70-FZNR | VMTSC100-40-M16-70-FZNR | 1 | €48.55 | |
| VMTSC100-55-M16-55-SSNR | VMTSC100-55-M16-55-SSNR | 1 | €142.96 | |
| VMTSC100-55-M16-40-FZNR | VMTSC100-55-M16-40-FZNR | 1 | €53.42 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Tube Fitting Manifolds
- Thermostat Accessories
- Straight Blade Receptacles
- Pipe Extractors
- Backdraft Roof Dampers
- ANSELL 97-002 Activarmr Cut Resistant Gloves
- DESTACO 344 Series Pull Action Latch Clamps
- PROTO Impact Socket, 1/4 Inch, Imperial, Forged Alloy Steel
- LUMAPRO Electronic Ballasts
- TSUBAKI Sprocket 4.740 Outer #40
- MITEE-BITE PRODUCTS INC T-Nut
- GOODYEAR ENGINEERED PRODUCTS Sprockets
- ENERPAC GPS Series Hydraulic Grip Puller Sets
- SLOAN Royal 186 Exposed Manual Urinal Flushometers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMTSC30-20-M8-70-FZNR/10PK Vibration Isolation Mount, 30mm OD, M8 Threaded Stud, M8 Tapped Hole, 20mm Stud Lg., 8mm Tapped Hole Depth, 20mm Ht., 70 Shore A Natural Rubber Jacket
€39.80 /pack


