RULAND MANUFACTURING VMTSC25-20-M6-70-FZNR/10PK Vibration Isolation Mount, 25mm OD, M6 Threaded Stud, M6 Tapped Hole, 18mm Stud Lg., 6mm Tapped Hole Depth, 20mm Ht., 70 Shore A Natural Rubber Jacket
25 mm
20 mm
70A
Steel
Get it by Thursday, May 21
€28.91 /pkg. of 10
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Geometry | Cylindrical |
| Height (h1) | 0.79" |
| Maximum Axial Load | 343.96 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.2" |
| Metal Material | Steel |
| Metal Material Finish | Zinc Plated |
| Metallic Body Finish | Zinc Plated |
| Multipack Quantity | 10 |
| Outer Diameter | 0.98" |
| Plate Thickness | 0.08" |
| Rubber Material | Natural Rubber |
| Shore Hardness | 70A (+/- 5) |
| Spring Rate | 1741.6 lbs.-in. |
| Stud Length (ls) | 0.71" |
| Tapped Hole Depth (lt) | 0.24" |
| Thread (th) | M6 x 1 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.25 |
| Ship height (cm) | 2.01 |
| Ship length (cm) | 2.49 |
| Ship width (cm) | 2.49 |
| Country of Origin | HU |
Product Variants
| Model | MPN | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|
| VMTSC100-40-M16-40-FZNR | VMTSC100-40-M16-40-FZNR | 1 | €48.55 | |
| VMTSC100-40-M16-55-FZNR | VMTSC100-40-M16-55-FZNR | 1 | €48.55 | |
| VMTSC100-55-M16-55-FZNR | VMTSC100-55-M16-55-FZNR | 1 | €53.42 | |
| VMTSC100-40-M16-55-SSNR | VMTSC100-40-M16-55-SSNR | 1 | €130.59 | |
| VMTSC100-40-M16-70-FZNR | VMTSC100-40-M16-70-FZNR | 1 | €48.55 | |
| VMTSC100-55-M16-55-SSNR | VMTSC100-55-M16-55-SSNR | 1 | €142.96 | |
| VMTSC100-55-M16-40-FZNR | VMTSC100-55-M16-40-FZNR | 1 | €53.42 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Paint Trays and Buckets
- Stainless Steel Push Fit Pipe Fittings
- Security Carts
- Aprons
- Combination Strainer/Ball Valves
- RINGERS GLOVES Increased Visibility Traffic Control Gloves
- DESTACO 2010 Series Vertical Hold Down Clamps, U Bar
- MUELLER INDUSTRIES 794M Duplex Basket Strainers
- ANVIL AS9402 Series Hinge Connectors, 2-Hole
- MAIN FILTER INC. Interchange Hydraulic Filters, Cellulose, 20 Micron
- STENNER Pump Tubes
- ATLANTIC PUMP Heads
- PARKER VS272NTA Series Air Brake AB Male Branch Tees
- SIEMENS Nema Motor Starters
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMTSC25-20-M6-70-FZNR/10PK Vibration Isolation Mount, 25mm OD, M6 Threaded Stud, M6 Tapped Hole, 18mm Stud Lg., 6mm Tapped Hole Depth, 20mm Ht., 70 Shore A Natural Rubber Jacket
€28.91 /pack


