RULAND MANUFACTURING VMST51-57-3/8-55-SSNR Rubber Bumper, 2.01 Inch OD, 3/8X16 Threaded Stud, 1.1 Inch Stud Lg., 2.24 Inch Ht., 55 Shore A Natural Rubber Jacket
Get it by Thursday, May 21
€68.93 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rubber Bumper |
| Geometry | Conical |
| Height (h1) | 2.24" |
| Maximum Axial Load | 191 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.67" |
| Metal Material | Stainless Steel |
| Metallic Body Finish | Bright |
| Outer Diameter | 2.01" |
| Plate Thickness | 0.08" |
| Rubber Material | Natural Rubber |
| Shore Hardness | 55A (+/- 5) |
| Spring Rate | 285 lbs.-in. |
| Stud Length (ls) | 1.10" |
| Thread (th) | 3/8"-16 Tpi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.12 |
| Ship height (cm) | 5.69 |
| Ship length (cm) | 5.11 |
| Ship width (cm) | 5.11 |
| Country of Origin | HU |
Explore More
- KEYSHAFT
- Air Belt Sanders
- Negative Air Machines
- Plumbing Needle Valves
- Stem Casters
- Door Locks
- AKRO-MILS 30170 Shelf Bins
- ANSELL 48-101 Hyflex Black Pu Coated Multi Purpose Gloves
- CONDOR 3 Piece Rainsuit With Detachable Hood, PVC, 10 mil Thick, Lightweight, Yellow
- DESTACO 205 Series Horizontal Hold Down Clamps, Solid Bar
- ANVIL AS624 Series Closed Angle Connectors, 2-Hole
- CONDOR Vented Bump Cap
- CHAINFLEX CF6 PVC Control Cable
- WOODHEAD 130155 Series Plug Closure Cover
- INCOM MANUFACTURING Floor Marking Tapes
- MCR SAFETY Welding Sleeves
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMST51-57-3/8-55-SSNR Rubber Bumper, 2.01 Inch OD, 3/8X16 Threaded Stud, 1.1 Inch Stud Lg., 2.24 Inch Ht., 55 Shore A Natural Rubber Jacket
€68.93 /unit
