FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Universal Joint |
| B1 Maximum Shaft Penetration | 1.4" |
| B2 Max Shaft Penetration | 1.4" |
| Bore (b1) | 17 mm |
| Bore Tolerance | -0" to +0.001" |
| Hub Depth (lh) | 1.4" |
| Joint Outer Diameter (od) | 1.495" |
| Length (l) | 4.25" |
| Matching Boot Cover | Uboot24/38-Ni-Kit |
| Material Specification | Alloy Steel |
| Max Operating Angle | 45° |
| Peak Torque | 10000 lbs.-in. |
| Rated Torque | 2000 lbs.-in. |
| Recommended Lubricant | Lubriplate No. 1200-2 |
| Small Bore (b2) | 0.625" |
| Yoke Length (ly) | 2.125" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.13 |
| Ship length (cm) | 10.8 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Rated Torque | Bore Tolerance | Price | |
|---|---|---|---|---|
| US10-1/4 -6MM-F | 135 lbs.-in. | -0" to +0.001" | €360.95 | |
| US10-5/16 -6MM-F | 135 lbs.-in. | -0" to +0.001" | €360.95 | |
| US10-5/16 -6MM-SS | 95 lbs.-in. | -0" to +0.001" | €444.73 | |
| US10-5/16 -7MM-SS | 95 lbs.-in. | -0" to +0.001" | €412.74 | |
| US10-1/4 -6MM-SS | 95 lbs.-in. | -0" to +0.001" | €444.73 | |
| US10-5/16 -7MM-F | 135 lbs.-in. | -0" to +0.001" | €360.95 | |
| US10-7MM-1/4 -F | 135 lbs.-in. | -0" to +0.001" | €360.95 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Wash Fountains
- Scratch Awls
- Pin Terminals
- Gauges and Electronics
- Drop-In Anchors
- IRONCLAD Heatworx Heavy Duty Heat Resistant Gloves
- SALISBURY Class 00 Lineman Gloves Kit, 11 Inch, Blue
- MUELLER INDUSTRIES 722 Ductile Iron Triple Duty Control Check Valves
- GLOBE SCIENTIFIC Jars, Wide Mouth, 58 mm Opening
- RUD CHAIN LPW-U Lashing Points, Welding
- GRAINGER Pail Lid Opener
- APPROVED VENDOR 22-1/2 Degree Elbow Inch Hub
- MAIN FILTER INC. Interchange Hydraulic Filters, Glass, Micron
- VESTIL CART-LS Series Lift And Tilt Carts
- SLOAN Sloan 110 Exposed Sensor Hardwired Water Closet Flushometers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING US24-17MM-5/8 -F 17mm x 5/8 Inch Single Universal Joint, Friction Bearing, Steel, 1.495 Inch OD, 4.250 Inch Lg.
€618.35 /unit

