FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Universal Joint |
| B1 Max Shaft Penetration | 30.2 mm |
| B2 Max Shaft Penetration | 30.2 mm |
| Bore (b1) | 12 mm |
| Bore Tolerance | -0 mm to +0.025 mm |
| Hub Depth (lh) | 30.2 mm |
| Joint Outer Diameter (od) | 25.3 mm |
| Length (l) | 85.9 mm |
| Matching Boot Cover | Uboot16/25-Ni-Kit |
| Material Specification | Alloy Steel |
| Max Operating Angle | 45° |
| Peak Torque | 254.2 N-m |
| Rated Torque | 50.8 N-m |
| Recommended Lubricant | Lubriplate No. 1200-2 |
| Small Bore (b2) | 10 mm |
| Yoke Length (ly) | 42.9 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.13 |
| Ship length (cm) | 8.59 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Rated Torque | Bore Tolerance | Price | |
|---|---|---|---|---|
| US10-6MM-6MM-F | 15.3 N-m | -0 mm to +0.025 mm | €266.53 | |
| US10-6MM-6MM-SS | 10.7 N-m | -0 mm to +0.025 mm | €328.97 | |
| US10-7MM-6MM-SS | 10.7 N-m | -0 mm to +0.025 mm | €444.73 | |
| US10-7MM-6MM-F | 15.3 N-m | -0 mm to +0.025 mm | €360.95 | |
| US10-7MM-7MM-SS | 10.7 N-m | -0 mm to +0.025 mm | €328.97 | |
| US10-8MM-6MM-F | 15.3 N-m | -0 mm to +0.025 mm | €360.95 | |
| US10-8MM-6MM-SS | 10.7 N-m | -0 mm to +0.025 mm | €444.73 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Liquid Level Switches
- Twist Lock Plugs
- Inline Strainers
- Below-the-Hook Pallet Lifters
- Quick Change Sanding Discs
- HELICOIL Straight Flute Bottoming Taps, UNF
- HELICOIL High Spiral Flute Bottoming Taps, 5H, Metric Coarse
- MECHANIX M-Pact Multicam Tactical Impact Resistant Gloves
- MCR SAFETY Mustang Leather Welding Work Gloves
- FPE NFJ Series Bolt-On Molded Case Circuit Breakers
- APOLLO VALVES Handwheels
- APOLLO VALVES 61-500 Series In Line Soft Seat Check Valves
- BROWNING VF4S 100 Series Intermediate Duty Four Bolt Flange Mounted Ball Bearings
- ROBERTSHAW N-86 Dual Series Water Valves
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING US16-12MM-10MM-F 12mm x 10mm Single Universal Joint, Friction Bearing, Steel, 25.3mm OD, 85.9mm Lg.
€437.10 /unit

