FREE delivery on orders over €150
RULAND MANUFACTURING UDSK32-30MM-22MM-SS 30mm x 22mm Double Universal Joint, Friction Bearing, SS, Set Screw With Keyway, 50.7mm OD, 220.7mm Lg.
Item: DK6XAMModel: UDSK32-30MM-22MM-SS
7 In Stock
30 mm
22 mm
Stainless Steel
220.7 mm
Ships within 2 days via
€2,404.27 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Product Specifications:
| Item | Universal Joint |
| B1 Max Shaft Penetration | 43.2 mm |
| B2 Max Shaft Penetration | 43.2 mm |
| Bore (b1) | 30 mm |
| Bore Tolerance | -0 mm to +0.025 mm |
| Broached Set Screw | 3/8"-16 |
| Center Yoke Length (lc) | 81 mm |
| Hub Depth (lh) | 43.2 mm |
| Joint Outer Diameter (od) | 50.7 mm |
| Keyway (k1) | 8 mm |
| Keyway (k2) | 6 mm |
| Length (l) | 220.7 mm |
| Matching Boot Cover | Uboot32/51-Ni-Kit |
| Material Specification | Yokes: 303 Stainless Steel |
| Max Operating Angle | 90° |
| Peak Torque | 1586.3 N-m |
| Rated Torque | 317.3 N-m |
| Recommended Lubricant | Lubriplate No. 1200-2 |
| Screw Finish | Bright |
| Small Bore (b2) | 22 mm |
| Yoke Length (ly) | 69.9 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.13 |
| Ship length (cm) | 22.07 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Rated Torque | Bore Tolerance | Price | |
|---|---|---|---|---|
| UDSK12-8MM-6MM-F | 25.4 N-m | -0 mm to +0.025 mm | €758.48 | |
| UDSK12-8MM-7MM-F | 25.4 N-m | -0 mm to +0.025 mm | €758.48 | |
| UDSK12-8MM-6MM-SS | 17.9 N-m | -0 mm to +0.025 mm | €917.86 | |
| UDSK12-8MM-7MM-SS | 17.9 N-m | -0 mm to +0.025 mm | €917.86 | |
| UDSK12-8MM-8MM-F | 25.4 N-m | -0 mm to +0.025 mm | €520.88 | |
| UDSK12-9MM-7MM-F | 25.4 N-m | -0 mm to +0.025 mm | €758.48 | |
| UDSK12-8MM-8MM-SS | 17.9 N-m | -0 mm to +0.025 mm | €679.28 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Spill Kits and Stations
- Stud Finders
- Utility Sink Faucets
- Swivel Joints
- Bus Plugs
- ALLPAX GASKET CUTTER SYSTEMS 6000 Series Heavy Duty Gasket Cutter Kits With Cutting Board
- ANVIL CT122T Series Titan Riser Clamps
- HUBBELL PREMISE WIRING Inline Couplers
- GRAINGER Rubber Edge, SBR
- BROWNING Double B Series V Gripbelts
- CLE-LINE Screw Extractor Sets
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING UDSK32-30MM-22MM-SS 30mm x 22mm Double Universal Joint, Friction Bearing, SS, Set Screw With Keyway, 50.7mm OD, 220.7mm Lg.
€2,404.27 /unit

