FREE delivery on orders over €150
RULAND MANUFACTURING UDSK32-10-10-SS 5/8 x 5/8 Inch Double Universal Joint, Friction Bearing, SS, Set Screw With Keyway, 1.995 Inch OD, 8.688 Inch Lg.
Item: DK6ZWGModel: UDSK32-10-10-SS
7 In Stock
5/8"
5/8"
Stainless Steel
8.688"
Ships within 2 days via
€1,781.99 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Product Specifications:
| Item | Universal Joint |
| B1 Maximum Shaft Penetration | 1.7" |
| B2 Max Shaft Penetration | 1.7" |
| Bore (b1) | 0.625" |
| Bore Tolerance | -0" to +0.001" |
| Broached Set Screw | 3/8"-16 |
| Center Yoke Length | 3.188" |
| Hub Depth (lh) | 1.7" |
| Joint Outside Diameter | 1.995" |
| Keyway (k1) | 3/16" |
| Keyway (k2) | 3/16" |
| Length (l) | 8.688" |
| Matching Boot Cover | Uboot32/51-Ni-Kit |
| Material Specification | Stainless Steel |
| Max Operating Angle | 90° |
| Peak Torque | 14040 lbs.-in. |
| Rated Torque | 2808 lbs.-in. |
| Recommended Lubricant | Lubriplate No. 1200-2 |
| Screw Finish | Bright |
| Small Bore (b2) | 0.625" |
| Yoke Length (ly) | 2.75" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 2.46 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 22.07 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Rated Torque | Screw Material | Bore Tolerance | Price | |
|---|---|---|---|---|---|
| UDSK10-5-5-F | 122 lbs.-in. | Alloy Steel | -0" to +0.001" | €536.10 | |
| UDSK10-5-5-SS | 86 lbs.-in. | Stainless Steel | -0" to +0.001" | €647.29 | |
| UDSK12-6-6-F | 225 lbs.-in. | Alloy Steel | -0" to +0.001" | €565.04 | |
| UDSK12-6-6-SS | 158 lbs.-in. | Stainless Steel | -0" to +0.001" | €664.04 | |
| UDSK14-7-7-SS | 225 lbs.-in. | Stainless Steel | -0" to +0.001" | €651.87 | |
| UDSK14-7-7-F | 315 lbs.-in. | Alloy Steel | -0" to +0.001" | €575.70 | |
| UDSK16-8-8-F | 405 lbs.-in. | Alloy Steel | -0" to +0.001" | €508.69 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Air Operated Pumps
- Milli/Micro Ohm Meters
- Pipe and Test Plugs
- HVAC Brush Accessories
- Rotary Gear Pumps
- LUMAPRO LED Rope Lights With Clear Jackets
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND CU18300 Gas Springs
- GLOBE SCIENTIFIC Plug Stoppers, For 16 mm Tubes
- ANVIL AS200STSR Series Welded Channels
- ANVIL AS300KO Series Channel With Knock Outs
- APPROVED VENDOR Extension Spring Cot
- WRIGHT TOOL 1/2 Inch Drive Replacement Hex Bits
- CONDOR Anti-Scratch Frameless Safety Glasses
- NIBCO TC580-CS-R-66-SR Series Threaded Full Port Valves, Stainless Steel Trim
- MILWAUKEE VALVE Cast Iron Butterfly Valves
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING UDSK32-10-10-SS 5/8 x 5/8 Inch Double Universal Joint, Friction Bearing, SS, Set Screw With Keyway, 1.995 Inch OD, 8.688 Inch Lg.
€1,781.99 /unit

