FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Shaft Collar |
| Axial Load | 22240N |
| Bore (b1) | 125 mm |
| Bore Tolerance | -0 mm to +0.102 mm |
| Clearance Diameter (c) Max | 177.9 mm |
| Finish Specification | Bright, No Plating |
| Forged Clamp Screw | M12 x 40 |
| Hex Wrench Size | 10 mm |
| Material Specification | Type 303 Austenitic, Non-Magnetic Bar |
| Number Of Screws | 2 EA |
| Outer Diameter (od) | 170 mm |
| Recommended Gap | 3.18 mm |
| Recommended Shaft Tolerance | -0.025 mm to 0 mm |
| Screw Finish | Bright |
| Screw Location (r) | 76.5 mm |
| Screw Material | Stainless Steel |
| Seating Torque | 81 N-m |
| Temperature | -40°F to 350°F |
| Width (w) | 32 mm |
| Width Tolerance | -0.254 mm to +0.076 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 2.43 |
| Ship height (cm) | 17 |
| Ship length (cm) | 17 |
| Ship width (cm) | 3.2 |
| Country of Origin | US |
Explore More
- KEYSHAFT
- Milling and Drilling Accessories
- Gas Analyzers
- Storage Pail and Bucket Accessories
- A/C Ref Cleaners and Scale Removers
- Vacuum and Pressure Relief Valves
- DWYER INSTRUMENTS 651 Series Temperature Transmitters
- COTTERMAN Welded Steel Dock Ladders
- PYRAMEX OTS Over the Spectacle Eyewears
- RUD CHAIN VLBS Load Rings For Welding
- RUBBERMAID Cigarette Receptacle
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS Mechanical Interlocks
- ALLEGRO SAFETY SAR Shield/Helmet Systems
- CONDOR Turnout and Extrication Pants
- RUKO Titanium Coated Jobber Length Drill Bits, Fractional Sizes
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING MSPH-125-SS 125mm Heavy Duty Shaft Collar, 303 SS, Two-Piece Clamp Style, 170mm OD, 32mm Wd.
€2,701.27 /unit
