RULAND MANUFACTURING MSPH-120-SS Heavy Duty Shaft Collar, 2 Piece, Metric, Round, Clamp On, 120 mm Bore Dia, 303 | CT9HWV 805EY4
RULAND MANUFACTURING MSPH-120-SS 120mm Heavy Duty Shaft Collar, 303 SS, Two-Piece Clamp Style, 160mm OD, 32mm Wd.
Item: CT9HWVModel: MSPH-120-SSCross Ref: 805EY4
7 In Stock
Collar Material
Collar Material Grade
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Shaft Collar
Bore Dia. 120 mm
Bore Tolerance 0 mm to 0.102 mm
Bore Type Round
Clearance Dia. 168.5 mm
Collar Construction 2-Piece
Collar Material Stainless Steel
Collar Material Finish Bright
Collar Material Grade Grade 303
Collar Outside Diameter 160 mm
Collar Width 32 mm
Construction Two Piece
For Shaft Dia. 120 mm
For Shaft Diameter 120 mm
Included Screws (2) Clamp Screw
Max. Operating Temp. 350°F
Min. Operating Temp. -40°F
Outside Dia. 160 mm
Resistance Properties Corrosion Resistant
Screw Length 40 mm
Screw Location From Center 71.5 mm
Screw Material Stainless Steel
Screw Material Finish Bright
Screw Material Grade Grade 18-8, 300 Series
Screw Seating Torque 81 N-m
Screw Thread Size M12 x 40
Shaft Locking Type Clamp On
Shaft Tolerance -0.025 mm to 0 mm
System Of Measurement Metric
Width Tolerance -0.254 mm to +0.076 mm