RULAND MANUFACTURING MSPC-16-16-SS 16mm x 16mm Rigid Coupling, 303 SS, Two-Piece Clamp Style With Keyway, 34mm OD, 50mm Lg.
Item: AB8ZYDModel: MSPC-16-16-SSCross Ref: 2ANK6
7 In Stock
16 mm
16 mm
Stainless Steel
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
| Item | Rigid Shaft Coupling |
| Bore Dia. | 16 mm |
| Bore Diameter 1 | 16 mm |
| Bore Diameter 2 | 16 mm |
| Bore Tolerance | +0.012 mm to +0.05 mm |
| Bore Type | Round Keyed |
| Clearance Dia. | 39.4 mm |
| Coupling Construction | Two-Piece |
| Coupling Material | Stainless Steel |
| Coupling Material Finish | Bright |
| Coupling Material Grade | Grade 303 |
| Coupling Outside Diameter | 34 mm |
| Different Bore Sizes | No |
| Fastener Tightening Torque | 5.4 N-m |
| Features | Precision Honed Bores, Vibration Resistant Screws |
| Included Screws | (8) Clamp Screws |
| Keyway Depth 1 | 2.4 mm |
| Keyway Depth 2 | 2.4 mm |
| Keyway Width | 5 mm |
| Keyway Width 1 | 5 mm |
| Keyway Width 2 | 5 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Max. Torque | 1400 lbs.-in. |
| Maximum Bore Diameter | 15 mm |
| Maximum Operating Temperature | 176°C |
| Maximum Speed | 4000 RPM |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Number Of Locking Screws | 8 |
| Outside Dia. | 34 mm |
| Overall Length | 50 mm |
| Rated Torque | 60 N-m |
| Recommended Gap | 1.6 mm |
| Resistance Properties | Corrosion Resistant |
| Screw Location From Center | 12 mm |
| Screw Material | Stainless Steel |
| Screw Material Finish | Bright |
| Screw Material Grade | 18-8 300 Series |
| Screw Thread Size | M5 |
| Shaft Locking Type | Clamp On |
| Shaft Tolerance | -0.013 mm to 0 mm |