RULAND MANUFACTURING MSPB-48-AN 48mm Balanced Shaft Collar, Anodized Aluminum, Two-Piece Clamp Style, 78mm OD, 19mm Wd.
Get it by Thursday, May 21
€96.79 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Shaft Collar |
| Bore (b1) | 48 mm |
| Bore Tolerance | +0.012 mm to +0.05 mm |
| Clearance Diameter (c) Max | 84.7 mm |
| Finish Specification | Sulfuric Anodized Mil-A-8625 Type Ii, Class 2 And Astm B580 Type B Black Anodize |
| Forged Clamp Screw | M8 x 25 |
| Hex Wrench Size | 6 mm |
| Material Specification | 2024-T351 Aluminum Bar |
| Number Of Screws | 2 EA |
| Outer Diameter (od) | 78 mm |
| Recommended Gap | 3.18 mm |
| Recommended Shaft Tolerance | -0.013 mm to 0 mm |
| Screw Finish | Bright |
| Screw Location (r) | 32 mm |
| Screw Material | Stainless Steel |
| Seating Torque | 23 N-m |
| Temperature | -40°F to 200°F |
| Width (w) | 19 mm |
| Width Tolerance | -0.254 mm to +0.076 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.16 |
| Ship height (cm) | 7.8 |
| Ship length (cm) | 7.8 |
| Ship width (cm) | 1.9 |
| Country of Origin | US |
Explore More
- KEYSHAFT
- Voice Data Communication Cabinets
- Class D - Milk Bottle - Fuses
- Transport Drums
- Toggle Clamp Spindle Assemblies
- Adjustable Pipe Supports
- RINGERS GLOVES Reflective Rope Rescue Gloves
- ANSELL 37-145 Alphatec Solvex Dexterous Chemical Gloves
- COTTERMAN M Series Steel Modular Fixed Ladders
- THOMAS PUMPS Articulated Piston Pumps/Compressors
- ANVIL AS300H Series Channel With Holes
- BRADY Arrow Tape, White/Brown
- PRECISION BRAND Arbor Shim 0.0120/0.0125 ld
- SECURITRON Power Supplies
- GOODMAN Duct Pressure Switches
- SPEAKMAN Neo SLV-1040 Series Trim And Shower Packages
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING MSPB-48-AN 48mm Balanced Shaft Collar, Anodized Aluminum, Two-Piece Clamp Style, 78mm OD, 19mm Wd.
€96.79 /unit
