RULAND MANUFACTURING MSPB-38-AN 38mm Balanced Shaft Collar, Anodized Aluminum, Two-Piece Clamp Style, 60mm OD, 15mm Wd.
Get it by Thursday, May 21
€56.31 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Shaft Collar |
| Bore (b1) | 38 mm |
| Bore Tolerance | +0.012 mm to +0.05 mm |
| Clearance Diameter (c) Max | 65.6 mm |
| Finish Specification | Sulfuric Anodized Mil-A-8625 Type Ii, Class 2 And Astm B580 Type B Black Anodize |
| Forged Clamp Screw | M6 x 18 |
| Hex Wrench Size | 5 mm |
| Material Specification | 2024-T351 Aluminum Bar |
| Number Of Screws | 2 EA |
| Outer Diameter (od) | 60 mm |
| Recommended Gap | 1.59 mm |
| Recommended Shaft Tolerance | -0.013 mm to 0 mm |
| Screw Finish | Bright |
| Screw Location (r) | 24.99 mm |
| Screw Material | Stainless Steel |
| Seating Torque | 9.6 N-m |
| Temperature | -40°F to 200°F |
| Width (w) | 15 mm |
| Width Tolerance | -0.254 mm to +0.076 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.07 |
| Ship height (cm) | 6 |
| Ship length (cm) | 6 |
| Ship width (cm) | 1.5 |
| Country of Origin | US |
Explore More
- KEYSHAFT
- Paint Trays and Buckets
- Door Reinforcers
- Cabinet Accessory
- Oil Burner Parts
- Cell Research Equipment Accessories
- ANSELL 88-356 Alphatec Blue Unlined Food Processing And Chemical Gloves
- ANVIL 2177 Series Socket Weld Caps, Forged Steel
- ANVIL AS3138 Series Parallel Pipe Clamps
- ANVIL AS689 Series Adjustable Corner Connectors, Double Slotted
- APPLETON ELECTRIC Manual Motor Starter 2 Gang
- BROWNING Steel Single Sprockets With Split Taper Bushings For No. 50 Chain, Hardened Teeth
- GATES M5K-XTF Wire Braid Hoses
- DIXON Bayonet Style Dry Disconnect Adapters, Female NPT
- SEALMASTER TM/TM-N Series Male Rod Ends
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING MSPB-38-AN 38mm Balanced Shaft Collar, Anodized Aluminum, Two-Piece Clamp Style, 60mm OD, 15mm Wd.
€56.31 /unit
