FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Shaft Collar |
| Bore (b1) | 30 mm |
| Bore Tolerance | +0.012 mm to +0.05 mm |
| Clearance Diameter (c) Max | 59.2 mm |
| Finish Specification | Plain |
| Forged Clamp Screw | M6 x 18 |
| Hex Wrench Size | 5 mm |
| Material Specification | Acetal Bar |
| Number Of Screws | 2 EA |
| Outer Diameter (od) | 54 mm |
| Recommended Gap | 1.59 mm |
| Recommended Shaft Tolerance | -0.013 mm to 0 mm |
| Screw Finish | Bright |
| Screw Location (r) | 21.49 mm |
| Screw Material | Stainless Steel |
| Seating Torque | 3.9 N-m |
| Temperature | -10°F to 185°F |
| Width (w) | 15 mm |
| Width Tolerance | -0.254 mm to +0.076 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.04 |
| Ship height (cm) | 5.4 |
| Ship length (cm) | 5.4 |
| Ship width (cm) | 1.5 |
| Country of Origin | US |
Explore More
- KEYSHAFT
- Rainsuits
- Flap Discs
- Emergency Lighting Fixtures
- Antistatic Heel Ground Assembly
- Hinged Safety Interlock Switches
- DESTACO 424, 441 Series Squeeze Action Plier Clamps
- MOON AMERICAN Male Dry Hydrants, With 45 Deg. Elbow
- PYRAMEX PMXTREME Half Frame Eyewears
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND EPS2 24 Gas Springs
- KEO Small Keyseat Cutters, Shank Type, Solid Carbide
- KIPP 8-32 Thread Size Mushroom Knob
- BUSSMANN Terminal Blocks
- ZSI-FOSTER Duct Supports
- STARRETT-UK Power Hacksaw Blades, HSS, 4 TPI
- 80/20 15 Series 3034-LITE Two Adjacent Open T-Slotted Profile Extrusions
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING MSPB-30-P 30mm Balanced Shaft Collar, Plastic, Two-Piece Clamp Style, 54mm OD, 15mm Wd.
€82.23 /unit
