RULAND MANUFACTURING MSP-15E-ST 15/16 Inch International Shaft Collar, 316 SS, Two-Piece Clamp Style, 45mm OD, 15mm Wd.
Item: CT9MHCModel: MSP-15E-STCross Ref: 805DP5
7 In Stock
0.938"
Stainless Steel
Bright
Grade 316
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
| Item | Shaft Collar |
| Bore Dia. | 0.938" |
| Bore Diameter | 15/16" |
| Bore Tolerance | 0.0005" to 0.002" |
| Bore Type | Round |
| Clearance Dia. | 52.1 mm |
| Collar Construction | 2-Piece |
| Collar Material | Stainless Steel |
| Collar Material Finish | Bright |
| Collar Material Grade | Grade 316 |
| Collar Outside Diameter | 45 mm |
| Collar Width | 15 mm |
| Construction | Two Piece |
| For Shaft Dia. | 0.938" |
| For Shaft Diameter | 15/16" |
| Included Screws | (2) Clamp Screw |
| Max. Operating Temp. | 350°F |
| Min. Operating Temp. | -40°F |
| Outside Dia. | 45 mm |
| Resistance Properties | Corrosion Resistant |
| Screw Location From Center | 17.5 mm |
| Screw Material | Stainless Steel |
| Screw Material Finish | Bright |
| Screw Material Grade | Grade 316 |
| Screw Seating Torque | 9.6 N-m |
| Screw Thread Size | M6 |
| Shaft Locking Type | Clamp On |
| Shaft Tolerance | -0.0005" to 0" |
| System Of Measurement | Metric With Inch Bore |
| Width Tolerance | -0.254 mm to +0.076 mm |