RULAND MANUFACTURING MSP-15E-AN 15/16 Inch International Shaft Collar, Anodized Aluminum, Two-Piece Clamp Style, 45mm OD, 15mm Wd.
Item: AF9XHQModel: MSP-15E-ANCross Ref: 30VM17
7 In Stock
0.938"
Aluminum
Anodized
Grade 2024
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
| Item | Shaft Collar |
| Bore Dia. | 0.938" |
| Bore Diameter | 15/16" |
| Bore Tolerance | +0.0005" to +0.002" |
| Bore Type | Round |
| Clearance Dia. | 52.1 mm |
| Collar Construction | 2-Piece |
| Collar Material | Aluminum |
| Collar Material Finish | Anodized |
| Collar Material Grade | Grade 2024 |
| Collar Outside Diameter | 45 mm |
| Collar Style | Clamp |
| Collar Width | 15 mm |
| Dimension Type | Standard |
| Finish | Black Anodized |
| For Shaft Diameter | 15/16" |
| Grade | Grade 2024 |
| Included Screws | (2) Hex Socket Cap Screw |
| Material | Aluminum |
| Maximum Operating Temperature | 93°C |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Number Of Pieces | 2 |
| Operating Temp. Range | -40°F to +200°F |
| Outside Dia. | 45 mm |
| Screw Location From Center | 17.5 mm |
| Screw Material | Stainless Steel |
| Screw Material Finish | Bright |
| Screw Material Grade | Grade 304 |
| Screw Seating Torque | 9.6 N-m |
| Screw Thread Size | M6 |
| Shaft Locking Type | Clamp On |
| Shaft Tolerance | -0.0005" to 0" |
| System Of Measurement | Metric With Inch Bore |
| Width Tolerance | -0.254 mm to +0.076 mm |