Item: CT9GYNModel: DCDK44-20-20-ACross Ref: 805MJ0
7 In Stock
1 1/4" x 1 1/4"
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
| Item | Disc Coupling |
| Angular Misalignment | 2° |
| Application | Encoders, Stepper/Servo |
| Axial Motion | 0.03" |
| Bore Dia. 1 | 1 1/4" |
| Bore Dia. 2 | 1 1/4" |
| Bore Tolerance | 0" to 0.001" |
| Bore Type | Round With Keyway |
| Center Spacer Material | Aluminum |
| Coupling Outside Dia. | 2 3/4" |
| Different Bore Sizes | No |
| Disc Material | Stainless Steel |
| Disc Material Finish | Plain |
| Disc Material Grade | Grade 302 |
| Dynamic Torque Non-reversing | 425 lbs.-in. |
| Dynamic Torque Reversing | 212.5 lbs.-in. |
| Fastener Tightening Torque | 39 N-m |
| For Misalignment Type | Angular, Axial, Parallel |
| Full Bearing Support Required | Yes |
| Hub Length | 1 1/5" |
| Hub Material | Aluminum |
| Hub Material Finish | Anodized |
| Hub Material Grade | 2024 |
| Included Screws | (2) Hex Cap Screw |
| Keyway Depth 1 | 1/8" |
| Keyway Depth 2 | 1/8" |
| Keyway Width 1 | 1/4" |
| Keyway Width 2 | 1/4" |
| Length Through Bore 1 | 1.7" |
| Length Through Bore 2 | 1.7" |
| Max. Operating Temp. | 200°F |
| Max. Speed | 10000 RPM |
| Minimum Operating Temperature | -40°F |
| Moment Of Inertia | 1.65 lbs.-sq. in. |
| Number Of Discs | 2 |
| Number Of Locking Screws | 2 |
| Overall Length | 3 17/32" |
| Parallel Misalignment | 0.012" |
| Rated Torque | 850 lbs.-in. |
| Screw Length | 20 mm |
| Screw Material | Alloy Steel |
| Screw Material Finish | Black Oxide |
| Screw Thread Size | M8 |
| Shaft Locking Type | Clamp On |
| Shaft Tolerance | -0.0005" to 0" |