PALMETTO PACKING 1367FS Packing Seal 1 Square inch 25 Feet
Get it by Tuesday, Jun 2
5.00% off
€1,080.16 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Compression Packing Seal |
| Ambient Temp. Range | -400°F to +500°F |
| Color | White |
| External Coating | Mineral Oil |
| For Use In | Pumps, Valves |
| Includes | Lubrication |
| Length | 25 ft. |
| Material | PTFE |
| Max. Pressure For Pumps | 1000 psi |
| Max. Pressure For Valves | 1000 psi |
| Max. Shaft Speed | 1200 FPM |
| Max. Temp. In Steam | Not Rated |
| Ph Range | 0 pH to 14 pH |
| Size | 1 sq. in. |
| Square Size | 1" |
| Type | Compression Packing Seal |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 10.13 |
| Ship height (cm) | 34.29 |
| Ship length (cm) | 42.67 |
| Ship width (cm) | 41.15 |
| HS code | 5911900040 |
| Country of Origin | US |
Explore Products
- EATON XTAE015B01C010 Electronic Motor Starter, 15 A, 415 V 50 Hz, 480 V 60 Hz, 1Nc, B Frame, 45 mm, 6-10 A
- AMETEK LAMB 515040 515040000 Cover
- BOSTON GEAR 10342 Spur Gear, Diametral Pitch 10, Teeth 80, Pressure Angle 14.5 Degree
- APPROVED VENDOR 2HZU7 Seal U Cup 3/4 Id x 1 1/4 Outer Diameter 1/4 W
- APPROVED VENDOR 1-CDR-02-M7- Thumb Screw, 1/4 In - 20 Thread Size, 2 In Lg., 0.813 In Head Ht., Plain, Iron, Wing
- VERMONT GAGE 912209240 Pin Gage, Class ZZ, NoGo, BG, 9.24 mm Size
- ACROVYN FR225CAP262N End Cap, Driftwood, 3/4 x 2-1/4 x 5/64 Inch Size
- APOLLO VALVES 7710335 Ball Valve, Size 1/2 Inch NPT, Full Port, Bronze, Ptfe
Explore More
- KEYSHAFT
- Conduit Body Covers and Gaskets
- PVC Pipe Fittings
- Cryogenic Supplies
- Step Key Stock
- Bin Shelving Accessories
- CONDOR Cowhide Leather Driver Gloves, Cinch Cuff, Yellow
- ANSELL 29-865 Alphatec Medium Duty Unsupported Neoprene Gloves
- KRYTOX 240AC Series Aerospace Grade Fluorinated Grease
- ANVIL 2804 Series Flat Anvilets, Threaded
- NEWBORN Caulk Finishing Tools
- AKRO-MILS 30283 Akrobins Super Size Bins
- TRIPP LITE Eco Series, Standby UPS
- SPEARS VALVES PVC True Union 2000 Industrial Retrofit Ball Valves, Socket Ends, FKM
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
PALMETTO PACKING 1367FS Packing Seal 1 Square inch 25 Feet
€1,137.01 /unit
