FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Screw Machine Drill Bit |
| Coolant Fed | Non Coolant Through |
| Coolant Through | No |
| Coolant Thru | No |
| Cutting Dia. Tolerance | -0.0009" to 0" , H8 |
| Cutting Direction | Right |
| Decimal Equivalent | 0.315 |
| Depth X Dia. Ratio | 3xd |
| Diameter | 0.31496" |
| Drill Bit Dimension Type | Metric |
| Drill Bit Finish | Egias |
| Drill Bit Point Angle | 140° |
| Drill Bit Point Type | R Thinning Point |
| Drill Bit Size | 8 mm |
| Drill Diameter Tolerance | -0.022 mm to 0 mm |
| Drill Length Class | Screw Machine Length |
| Drilling L/d Ratio | 2 |
| Finish | EgiAs |
| Finish - Machining | Egias |
| Flute Length | 41 mm |
| Flute Type | Spiral |
| Grade | High Performance |
| Helix Angle | 30° |
| Helix Direction | Right Hand |
| Length Of Cut Specification | Stub |
| List Number | 6300 |
| Material | Solid Carbide |
| Material - Machining | Carbide |
| Material Grade - Machining | HIGH PERFORMANCE |
| Measurement System | Metric |
| Number Of Flutes | 2 |
| Overall Length | 79 mm |
| Point Angle | 140° |
| Point Thinning | R Thinning |
| Primary Material Application | Cast Iron, Hardened Steel, Steel, Tool And Die Steel |
| Primary Material Application Iso Code | H, K, P |
| Secondary Material Application | Aluminum, Hardened Steel |
| Secondary Material Application Iso Code | H, N |
| Shank Dia. | 8 mm |
| Shank Length | 38 mm |
| Shank Tolerance | H6 |
| Shank Type | Straight |
| Shank Type - Machining | Straight |
| Sheeter Drill | No |
| Standards | Not Rated |
| Substrate | Carbide |
| Surface Treatment | EgiAs |
| Web Thinning | R Thinned |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.05 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 7.9 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | JP |
Product Variants
| Product | Model | Overall Length | Decimal Equivalent | Flute Length | Drill Bit Size | Flute Type | Shank Dia. | Drill Bit Point Type | Coolant Fed | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
220-2280 | 2 3/4" | 0.228 | 1 3/4" | #1 | Spiral | 0.219" | 4 Facet Point | Non Coolant Through | €48.65 | |
![]() |
215-2280 | 2 7/16" | 0.228 | 1 5/16" | #1 | - | 0.219" | 4 Facet Point | Non Coolant Through | €54.59 | |
![]() |
215-1935 | 2 1/4" | 0.1935 | 1 3/16" | #10 | - | 0.188" | 4 Facet Point | Non Coolant Through | €45.23 | |
![]() |
220-1935 | 2 1/4" | 0.1935 | 1 3/16" | #10 | Spiral | 0.188" | 4 Facet Point | Non Coolant Through | €43.87 | |
![]() |
215-1910 | 2 1/4" | 0.191 | 1 3/16" | #11 | - | 0.188" | 4 Facet Point | - | €42.86 | |
![]() |
220-1890 | 2 3/4" | 0.189 | 1 5/8" | #12 | Spiral | 0.188" | 4 Facet Point | Non Coolant Through | €43.32 | |
![]() |
215-1890 | 57 mm | 0.189 | - | #12 | Spiral | 4.8 mm | 4 Facet Point | Non Coolant Through | €43.70 |
Explore Products
- KNIPEX 74 12 160 Diagonal Cutter 7-1/4 Inch Length
- BALDOR / DODGE 902074 TA2115SCS Drive Shaft
- SPEARS VALVES DV-VTERK-007 Diaphragm Valve Repair Kit, PTFE, 3/4 Size, EPDM
- BALDOR MOTOR EM4115TS Three Phase Motor, 230/460V, 1800 RPM, 60 Hz, 50 hp, TEFC, 326TS Frame
- TECHNIKS 08540-10.5 Collet Coolant Seals, 10 To 10.50 mm, Black Gold
- PLAST-O-MATIC CAFEN1-4-200VT-PV Electrically Actuated Ball Valve, FKM Seal, NPT Threaded Connection, PVC, 2 Inch Size
- APOLLO VALVES 88A90401 Ball Valve, Size 3/4 Inch, Full Port, Cast Steel
- BRADY 3430-3 34303 Number Label, 1 Inch Ht, Indoor Only, Non-Reflective, Gothic, Black, 3, Die Cut, Uppercase
Explore More
- KEYSHAFT
- C Clamps
- Refractometers
- Electric Infrared Heater Elements
- Forklift Booms
- Non Insulated Water Jugs
- OIL SAFE Premium Pumps
- FERNCO 3001 Proflex Series Couplings
- REESE Chrome Hitch Balls
- ANVIL AS100H Series Channels With Holes
- ANVIL AS520H Series Channel With Holes
- MAG-MATE Magnetic Welding Square
- WATTS Bypass Control Relief Valves
- SPEARS VALVES PVC Clear Schedule 40 Pipe And Fitting 90 Deg. Elbow, Socket x Socket
- TRIPP LITE DC Power Supplies
- AMERICAN TORCH TIP Purox Cutting Tips, 4206 Style
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
OSG 8670800 Screw Machine Drill Bit, 8 mm Size, 79 mm Overall Length
€141.41 /unit



