FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Tree Bur SG |
| Abrading Application | Grinding On A Wide Variety Of Materials |
| Application | For Grinding On A Wide Variety Of Materials |
| Coating | Bright (Uncoated) |
| Cut Type | Double |
| Cutter Dia. | 16 mm |
| Cutting Edge Type | Right Hand |
| Cutting Length | 25 mm |
| End Type | Pointed |
| Head Diameter | 16 mm |
| Head Length | 25 mm |
| Head Material | Carbide |
| Head Shape | Tree |
| List Number | 804 |
| Max. Rpm | 40000 RPM |
| Overall Length | 50 mm |
| Shank Diameter | 6 mm |
| Shank Material | Hardened Steel |
| Shank Size | 6" |
| Shape | Pointed Tree |
| Trade Number | SG-6 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.05 |
| Ship height (cm) | 1.91 |
| Ship length (cm) | 6.35 |
| Ship width (cm) | 1.91 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Trade Number | Max. Rpm | Cutting Length | Shank Size | Head Dia. | Head Shape | End Type | Cut Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 804-2362 | SG-1 | 75000 RPM | 16 mm | 6" | - | Tree | Pointed | Double | €46.67 | |
| 804-2500 | SG-1 | 70000 RPM | 5/8" | 1/4" | 1/4" | Tree | Pointed | Double | €46.67 | |
| 804-3125 | SG-2 | 65000 RPM | 3/4" | 1/4" | 5/16" | Tree | Pointed | Double | €46.20 | |
| 804-3125-60 | SG-2 | 65000 RPM | 19 mm | 6" | 8 mm | Tree | Pointed | Double | €50.13 | |
| 804-3750 | SG-3 | 63000 RPM | 3/4" | 1/4" | 3/8" | Tree | Pointed | Double | €45.50 | |
| 804-3750-60 | SG-3 | 65000 RPM | 19 mm | 6" | - | Tree | Pointed | Double | €46.20 | |
| 804-5000 | SG-5 | 50000 RPM | 1" | 1/4" | 1/2" | Tree | Pointed | Double | €85.40 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Air Cleaner Filters
- Pneumatic Cylinder Controls
- Speciality Fuses
- Data/LAN Cables
- Regenerative Blower Mufflers
- CONDOR Cowhide Leather Gray Driver Gloves
- MUELLER INDUSTRIES 303AP Silent Check Valves
- ANVIL AS1100 Series Rigid Steel Conduit Clamps, 304 Stainless Steel
- RUD CHAIN PP-VIP So-Powerpoint Direct Vip Chain Connection Hoist Rings, Metric Thread
- GLOBE SCIENTIFIC Diamond RealSeal Bottles, Narrow Mouth, Polypropylene
- BESSEY Clutch Style Bar Clamp
- SPEARS VALVES PVC 80 PSI PIP Fabricated Fitting Socket x Socket Reducing Couplings
- SPEARS VALVES Class 10/12 PVC Flanges Van Stone Style
- TAKE-A-LABEL TAL 250 Electric Label Dispensers
- REGAL Bottom Hand Taps, HSS, Alcrona
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
OSG 804-6250-60 Tree Bur SG, Pointed-End Tree, SG-6, Double Cut, 16 x 25 mm Head, 6 mm Shank
€112.76 /unit
