FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Cylinder Bur Sb |
| Abrading Application | Grinding On A Wide Variety Of Materials |
| Application | For Grinding On A Wide Variety Of Materials |
| Coating | Bright (Uncoated) |
| Cut Type | Double |
| Cutter Dia. | 1/4" |
| Cutting Edge Type | Right Hand |
| Cutting Length | 5/8" |
| End Type | Flat |
| Head Dia. | 1/4" |
| Head Length | 5/8" |
| Head Material | Carbide |
| Head Shape | Cylinder |
| List Number | 801 |
| Max. Rpm | 70000 RPM |
| Overall Length | 2" |
| Shank Dia. | 1/4" |
| Shank Material | Carbide |
| Shank Size | 1/4" |
| Shape | Cylindrical End Cut |
| Trade Number | SA-1 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.14 |
| Ship height (cm) | 2.86 |
| Ship length (cm) | 6.35 |
| Ship width (cm) | 2.86 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Overall Length | Shank Dia. | Price | |
|---|---|---|---|---|
| 801-1000-60 | 50 mm | 1/4" | €207.22 | |
| 801-1000 | 2" | 1/4" | €201.16 | |
| 801-1000-EC | 2" | 1/4" | €222.68 | |
| 801-1250 | 2" | 1/4" | €31.72 | |
| 801-1250-60 | 50 mm | - | €34.69 | |
| 801-1250-EC | 2" | 1/4" | €42.08 | |
| 801-1875 | 2" | 1/4" | €34.75 |
Explore Products
- PARKER P31FB929MMN
- SPEC C08500920880S Compression Spring, 75.1 lbs/In Stiffness Rate, 21.1 lbs Load Capacity, Stainless Steel
- GRAINGER 4906F Stud Terminal Locking Copper 2 In
- CASH VALVE GT11310060A1 Spring Chamber, 3/4 Size Type G60, Oxygen Cleaned
- LYNDEX-NIKKEN BT40-SF1000-3.94 Shrink Fit Tool Holder, 1 Inch Shank Dia
- APOLLO VALVES CX01279 Gear Op Kit, With Handle Wheel, Size 4 Inch
- GRAINGER CPB086 Cap Nut, 1/4 In - 20 Thread Size, 0.469 In Overall Ht., 7/16 In Hex Wd., Not Gr., Coarse
- HOFFMAN PCS126 29832 Solid Cover, Fits 1200 x 600mm Size, Painted
Explore More
- KEYSHAFT
- Decking
- Rotary Screw Air Compressors
- Electric Infrared Heaters
- Motion Sensor Fixtures and Kits
- Stair Units
- MEMPHIS GLOVE Select Grain Unlined Cow Leather Driver Work Gloves
- ANSELL 58-430 Alphatec Chemical Resistant Gloves
- DESTACO 371-M Series Pull Action Latch Clamps
- GLOBE SCIENTIFIC Translucent Snap Caps, For 16 mm Tubes
- WRIGHT TOOL 3/4 Inch Drive Retaining Rings
- MARTIN SPROCKET A-B Combination Taper Bushed 1 Groove Conventional Stock Sheaves
- MARADYNE Vehicle Bolt On DC Fans
- KIMBLE CHASE Class B Automatic Burets
- 80/20 15 Series 1515-LS Four Open T-Slotted Profile Extrusions
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
OSG 801-2500-EC Cylinder Bur SB With End Cut, SA-1, Double Cut, 1/4 x 5/8 Inch Head, 1/4 Inch Shank
€46.66 /unit
