FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Cylinder Bur Sa |
| Abrading Application | Grinding On A Wide Variety Of Materials |
| Application | For Grinding On A Wide Variety Of Materials |
| Coating | Bright (Uncoated) |
| Cut Type | Double |
| Cutter Dia. | 0.188" |
| Cutting Edge Type | Right Hand |
| Cutting Length | 5/8" |
| Head Dia. | 3/16" |
| Head Length | 5/8" |
| Head Material | Carbide |
| Head Shape | Cylinder |
| List Number | 801 |
| Max. Rpm | 75000 RPM |
| Overall Length | 2" |
| Shank Dia. | 1/4" |
| Shank Material | Carbide |
| Shank Size | 1/4" |
| Shape | Cylinder |
| Trade Number | SA-14 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.05 |
| Ship height (cm) | 0.98 |
| Ship length (cm) | 6.35 |
| Ship width (cm) | 0.98 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Overall Length | Shank Dia. | Price | |
|---|---|---|---|---|
| 801-1000-60 | 50 mm | 1/4" | €207.22 | |
| 801-1000 | 2" | 1/4" | €201.16 | |
| 801-1000-EC | 2" | 1/4" | €222.68 | |
| 801-1250 | 2" | 1/4" | €31.72 | |
| 801-1250-60 | 50 mm | - | €34.69 | |
| 801-1250-EC | 2" | 1/4" | €42.08 | |
| 801-1875 | 2" | 1/4" | €34.75 |
Explore Products
- APPROVED VENDOR SEATTC15VBALL3P Replacement Seat and Gasket Set
- OSBORN 7002505342
- HUMBOLDT H-4219.40 Dynamic Cone Penetrometer Extractor Jack
- HYDRO VACUUM SKA.4.04.1.1100.5 Self Priming Pump, Size 4, 4 Stage, 2.20 kW, 400 V
- ABBOTT WORKHOLDING PRODUCTS HOW27M88S1 Lathe Jaw
- WEG 00289EP3PCT145V-W22 Electric Motor, 2/.50Hp, 1800 Rpm
- MASTERDRIVES 3/8VK3750 Banded Belt, 8V Section
Explore More
- KEYSHAFT
- Bench Vises
- Arbor and Mandrel Mount Sanding Discs
- Bench Triple Output DC Power Supplies
- Panel Holding Clips
- Portable Air Tank Conversion Kits
- DWYER INSTRUMENTS TID Series Temperature/Process Indicators
- ASHCROFT 1009 Stainless Steel Gauge, Brass Tube
- MUELLER INDUSTRIES 692M Duplex Basket Strainers
- GLOBE SCIENTIFIC Tri-Corner Beakers, Economy Style
- ANVIL AF090 Series Restraining Straps, Electro Galvanized
- WESTWARD Triggers
- MANITOWOC Cartons
- FATH INC 10 Series End Caps
- STEINER INDUSTRIES 0227 SensiTIG Welding Gloves
- GLOBE SCIENTIFIC Wireless Tube Racks, Full Size, 25 mm, 40 place
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
OSG 801-1875-EC Cylinder Bur SA With End Cut, SA-14, Double Cut, 3/16 x 5/8 Inch Head, 1/4 Inch Shank
€46.10 /unit
