NEW AGE 22048ES24P Equipment Stand 20 x 24 x 48 | AF2ZWX 6ZUD9
NEW AGE 22048ES24P Equipment Stand 20 x 24 x 48
Item: AF2ZWXModel: 22048ES24PCross Ref: 6ZUD9
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Equipment Stand
Assembled/unassembled Unassembled
Caster Mount Type Threaded Stem
Color Silver
Depth 20"
Display Qty 1
Edge Shape Square
Edge Type Lipped
Foot Type Caster
For Environment Food Service
Frame Material Aluminum
Height 24"
Height Adjustability Fixed Height
Included Components Lower Shelf
Includes Hex Key
Length 48"
Load Rating 400 lbs.
Material Aluminum
Maximum Shelf Load Capacity 400 lbs.
Mobility Stationary, Casters
Number Of Drawers 0
Number Of Shelves 2
Overall Depth 20"
Overall Fixed Height 24"
Overall Height Range 24"
Overall Load Capacity 400 lbs.
Overall Width 48"
Overall Wxd 48" x 20"
Pipe Dia. 1 3/8"
Post Dia. 1.312"
Resistance Properties Corrosion Resistant, Rust Resistant
Top Gauge 12 ga.
Top Gauge/thickness 12 ga.
Top Material Finish None
Top Surface Material Aluminum
Unit Type Not Expandable, Modular
Wheel Material Polyolefin
Width 20"
Work Surface Depth 20"
Work Surface Material Aluminum
Work Surface Width 48"