NEW AGE 22036ES30P Equipment Stand 20 x 30 x 36 | AF2ZXF 6ZUE7
NEW AGE 22036ES30P Equipment Stand 20 x 30 x 36
Item: AF2ZXFModel: 22036ES30PCross Ref: 6ZUE7
Assembled/unassembled Unassembled
Caster Mount Type Threaded Stem
Color Silver
Depth 20"
Display Qty 1
Edge Shape Square
Edge Type Lipped
Foot Type Caster
For Environment Food Service
Frame Material Aluminum
Height 30"
Height Adjustability Fixed Height
Included Components Lower Shelf
Includes Hex Key
Length 36"
Load Rating 400 lbs.
Material Aluminum
Maximum Shelf Load Capacity 400 lbs.
Mobility Stationary, Casters
Number Of Drawers 0
Number Of Shelves 2
Overall Depth 20"
Overall Fixed Height 30"
Overall Height Range 30"
Overall Load Capacity 400 lbs.
Overall Width 36"
Overall Wxd 36" x 20"
Pipe Dia. 1 3/8"
Post Dia. 1.312"
Resistance Properties Corrosion Resistant, Rust Resistant
Top Gauge 12 ga.
Top Gauge/thickness 12 ga.
Top Material Finish None
Top Surface Material Aluminum
Unit Type Not Expandable, Modular
Wheel Material Polyolefin
Width 20"
Work Surface Depth 20"
Work Surface Material Aluminum
Work Surface Width 36"