NEW AGE 21830ES30P Equipment Stand 18 x 30 x 30 | AF2ZWZ 6ZUE1
NEW AGE 21830ES30P Equipment Stand 18 x 30 x 30
Item: AF2ZWZModel: 21830ES30PCross Ref: 6ZUE1
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Equipment Stand
Assembled/unassembled Unassembled
Caster Mount Type Threaded Stem
Color Silver
Depth 18"
Display Qty 1
Edge Shape Square
Edge Type Lipped
Foot Type Caster
For Environment Food Service
Frame Material Aluminum
Height 30"
Height Adjustability Fixed Height
Included Components Lower Shelf
Includes Hex Key
Length 30"
Load Rating 400 lbs.
Material Aluminum
Maximum Shelf Load Capacity 400 lbs.
Mobility Stationary, Casters
Number Of Drawers 0
Number Of Shelves 2
Overall Depth 18"
Overall Fixed Height 30"
Overall Height Range 30"
Overall Load Capacity 400 lbs.
Overall Width 30"
Overall Wxd 30" x 18"
Pipe Dia. 1 3/8"
Post Dia. 1.312"
Resistance Properties Corrosion Resistant, Rust Resistant
Top Gauge 12 ga.
Top Gauge/thickness 12 ga.
Top Material Finish None
Top Surface Material Aluminum
Unit Type Not Expandable, Modular
Wheel Material Polyolefin
Work Surface Depth 18"
Work Surface Material Aluminum
Work Surface Width 30"