MITUTOYO 500-197-30CERT Absolute Digital Caliper 0 To 8 Inch | AB4PZF 1ZRR4
MITUTOYO 500-197-30CERT Absolute Digital Caliper 0 To 8 Inch
Item: AB4PZFModel: 500-197-30CERTCross Ref: 1ZRR4
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Absolute Electronic Digital Caliper
Absolute Positioning Yes
Accuracy -0.001" to +0.001"
Battery Size SR44
Calibration Certificate Yes
Caliper Material Stainless Steel
Case Molded Plastic
Case Material Molded Plastic
Case Type Plastic Case
Certification Certificate Of Inspection
Coolant Resistant No
Depth Rod Shape Rectangular
Dimension Type Inch, Metric
Display Type LCD
Dust Resistant Yes
Graduations - Lower Scale 0"
Graduations - Upper Scale 8"
Included Certification Long Form Calibration Certificate Traceable To NIST
Includes Battery Yes
Includes Case Yes
Ip Rating Not Rated
Jaw Actuation Type Thumb Wheel
Jaw Depth 1.97"
Jaw Depth - Upper Jaw 25/32"
Jaw Material Stainless Steel
Jaw Shape Standard
Linear Encoder Type Electrostatic Capacitance
Long Form Calibration Certificate Yes
Material Stainless Steel
Maximum Measurement - Inch 8"
Maximum Measurement - Mm 200 mm
Measurements 4-Way
Measures Depth Yes
Measures Inside Dimension Yes
Measures Outside Dimension Yes
Measures Step Yes
Minimum Measurement - Fractional Inch 0"
Minimum Measurement - Inch 0"
Minimum Measurement - Mm 0 mm
Range 0" to 8"
Repeatability 0005", 01 mm
Resolution 0.0005"