MICRO PLASTICS 50M080125J030 Hex Cap Screw, M8 x 1.25, 30mm Size, 10Pk | AD6TRU 4AGV3
MICRO PLASTICS 50M080125J030 Hex Head Cap Screw, M8x1.25 Thread Size, Nylon, 30 mm Lg., 6 mm Head Ht., Plain
Item: AD6TRUModel: 50M080125J030Cross Ref: 4AGV3
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Hex Head Cap Screw
Drive Hex
Fastener Length 30 mm
Finish Plain
Grade Non Graded
Head Height 6 mm
Head Style Hex
Head Type Hex
Head Width 13 mm
Hex Head Cap Screw Type Hex Head Cap Screw
Length 30 mm
Material Plastic
Material Grade/class Ungraded
Min. Thread Length 30mm
Minimum Thread Length 30 mm
Overall Length 30 mm
Product Datasheet micro-plastics-50m080125j030.pdf
System Of Measurement Metric
Thread Direction Right Hand
Thread Length 30 mm