MERSEN FERRAZ ST6903PYGM Surge Protection Device, 690V, 50kA, 4 Pole | CH6BQT
MERSEN FERRAZ ST6903PYGM Surge Protection Device, 690V, 50kA, 4 Pole
Item: CH6BQTModel: ST6903PYGM
In Stock
Get it by Friday, May 22
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Surge Protection Device
Ac/dc AC
Body Material Polyethelene Terphthalate
Connection/terminal Material Steel
Connection/terminal Type Box
Finish Zinc Plated
Frequency 50/60 Hz
Height 68.6 mm
Indication System Yes
Indication System Type Visual Indicator
Installation Mounting DIN Rail
Length 90.9 mm
Mcov L-g 510V
Mcov L-l 1020V
Mcov L-n 510V
Nominal Discharge Current 20 kA
Number Of Poles 3
Number Of Wires 4
Product Datasheet mersen-ferraz-st1201pg.pdf
Product Group Power Line SPDS
Rohs Compliant Yes
Torque Rating 1.695 N-m
Ul Spd Type Type 1 Component Assembly
Vpr L-g 1500V
Vpr L-l 3000V
Vpr L-n 1500V
Width 71.1 mm