MERSEN FERRAZ MPDB62100 Power Distribution Box, Miniature, 1000V, 85A, Adder, Copper | CH4ZPF
MERSEN FERRAZ MPDB62100 Power Distribution Box, Miniature, 1000V, 85A, Adder, Copper
Item: CH4ZPFModel: MPDB62100
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Power Distribution Block
Ac Voltage Rating 1000V
Ac/dc AC/DC
Ampere Rating (cu) 85A
Body Material GFPC
Body/insulating Material Glass Filled Polycarbonate
Connector Material Copper
Connector Material Finish Tin Plated
Connector Type Box
Frequency 50/60 Hz
Height 71.4 mm
Installation Mounting Direct Screw Mount
Length 78.2 mm
Number Of Poles Adder
Primary Hex/screw Size 1/4"-28 x 0.38
Primary Hole Diameter 1/4"
Primary Number Of Openings Per Pole 1
Primary Torque Rating #4-#6 35, #8 25, #10-#14 20
Primary Wire Range #4 to #14
Product Datasheet mersen-ferraz-mpdbc6263.pdf
Product Group Power Distribution Blocks
Rated Voltage Ac Ul 1000V
Rated Voltage Dc Ul 1000V
Rohs Compliant Yes
Secondary Hex/screw Size 1/4"-28
Secondary Hex/screw Size Thread Length 0.38"
Secondary Hole Diameter 1/4"
Secondary Number Of Openings Per Pole 1
Secondary Torque Rating #4-#6 35, #8 25, #10-#14 20
Secondary Wire Range #4 to #14
Short Circuit Rating (class Cc) 100 Ka With 30A Fuse
Short Circuit Rating (class G) 100 Ka With 60A Fuse
Short Circuit Rating (class J) 100 kA With 100A Fuse
Short Circuit Rating (class L) 100 kA With 100A Fuse
Short Circuit Rating (class Rk1) 100 kA With 60A Fuse
Short Circuit Rating (class Rk5) 100 kA With 30A Fuse
Short Circuit Rating (class T) 100 kA With 100A Fuse
Short Circuit Rating (standalone) 10 kA
Width 23.6 mm