MERSEN FERRAZ M100J30S Disconnect Fuse, Class J, 600V, 100A, 3 Pole | CH4ZJJ
MERSEN FERRAZ M100J30S Disconnect Fuse, Class J, 600V, 100A, 3 Pole
Item: CH4ZJJModel: M100J30S
In Stock
Get it by Friday, May 22
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Fuse
Ac Voltage 600V AC
Ac/dc AC/DC
Amps 100A
Connection/terminal Material Copper
Connection/terminal Type Blade
Contact Type Double Break
Finish Silver Plated
Fuse Class Class J
Height 104.4 mm
Installation Mounting Direct Screw Mount
Length 172 mm
Max. Fuse Rating 100A
Maximum Horsepower Rating/fla 3 Phase 240V 30 Hp, 480V 60 Hp, 600V 75 Hp
Number Of Poles 3
Product Datasheet mersen-ferraz-m100j03.pdf
Product Group UL/CSA Switches
Rated Insulation Voltage 1000V
Rated Voltage Ac Ul 600V
Rohs Compliant Yes
Short Circuit Current Rating (sccr) 200 kA
Short Circuit Rating (class J) 200 kA
Short Circuit Rating (standalone) 200 kA
Width 146.6 mm
Wiring Range #14 AWG to 2/0 AWG