MERSEN FERRAZ A70QS50-4IL Semiconductor, High Speed, 700V, 50A, aR Class | CH4VYQ
MERSEN FERRAZ A70QS50-4IL Semiconductor, High Speed, 700V, 50A, aR Class
Item: CH4VYQModel: A70QS50-4IL
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Semiconductor Fuse
Ac Max I.r./breaking Capacity I1 50 kA
Ac Voltage 700V AC
Ac/dc AC/DC
Amps 50A
Body Material GMG
Body/insulating Material GMG
Connection/terminal Material Brass
Connection/terminal Type Blade
Diameter 25.4 mm
Finish Tin Plated
Frequency 50/60 Hz
Indication System Yes
Indication System Type Il Indicator
Length 111.3 mm
Mounting Bolted
Product Datasheet mersen-ferraz-a70qs100-4.pdf
Product Group Semiconductor Protection Fuses
Rated Voltage Ac Ul 700V
Rated Voltage Dc Ul 700V