MERSEN FERRAZ A70P900-4 Semiconductor, High Speed, 700V, 900A, aR Class | CH4VVC
MERSEN FERRAZ A70P900-4 Semiconductor, High Speed, 700V, 900A, aR Class
Item: CH4VVCModel: A70P900-4
In Stock
Get it by Friday, May 22
Item Semiconductor Fuse
Ac Max I.r./breaking Capacity I1 50 kA
Ac Voltage 700V AC
Ac/dc AC/DC
Amps 900A
Body Material GMG
Body/insulating Material GMG
Connection/terminal Material Copper
Connection/terminal Type Blade
Diameter 88.9 mm
Finish Silver Plated
Frequency 50/60 Hz
Length 192.8 mm
Mounting Bolted
Product Datasheet mersen-ferraz-a70p1000-4.pdf
Product Group Semiconductor Protection Fuses
Rated Voltage Ac Ul 700V
Rated Voltage Dc Ul 650V