MERSEN FERRAZ A70P100-4TA Semiconductor, High Speed, 700V, 100A, aR Class | CH4VRE
MERSEN FERRAZ A70P100-4TA Semiconductor, High Speed, 700V, 100A, aR Class
Item: CH4VREModel: A70P100-4TA
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Semiconductor Fuse
Ac Max I.r./breaking Capacity I1 50 kA
Ac Voltage 700V AC
Ac/dc AC/DC
Amps 100A
Body Material GMG
Body/insulating Material GMG
Connection/terminal Material Brass
Connection/terminal Type Blade
Diameter 31 mm
Finish Tin Plated
Frequency 50/60 Hz
Indication System Yes
Indication System Type Ta Indicator
Length 111.3 mm
Mounting Bolted
Product Datasheet mersen-ferraz-a70p1000-4.pdf
Product Group Semiconductor Protection Fuses
Rated Voltage Ac Ul 700V
Rated Voltage Dc Ul 650V