MERSEN FERRAZ A70P600-4 Semiconductor, High Speed, 700V, 600A, aR Class | CH4VUK
MERSEN FERRAZ A70P600-4 Semiconductor, High Speed, 700V, 600A, aR Class
Item: CH4VUKModel: A70P600-4
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Semiconductor Fuse
Ac Max I.r./breaking Capacity I1 65 kA
Ac Voltage 700V AC
Ac/dc AC/DC
Amps 600A
Body Material GMG
Body/insulating Material GMG
Connection/terminal Material Copper
Connection/terminal Type Blade
Diameter 60.5 mm
Finish Silver Plated
Frequency 50/60 Hz
Length 180.1 mm
Mounting Bolted
Product Datasheet mersen-ferraz-a70p1000-4.pdf
Product Group Semiconductor Protection Fuses
Rated Voltage Ac Ul 700V
Rated Voltage Dc Ul 650V