MERSEN FERRAZ A4BY3001 Time Delay Fuse, 600V, 3001A, Class L | CH4UUC
MERSEN FERRAZ A4BY3001 Time Delay Fuse, 600V, 3001A, Class L
Item: CH4UUCModel: A4BY3001Cross Ref: 4ZAT5
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Ac Max I.r./breaking Capacity I1 200 kA
Ac Voltage 600V AC
Ac/dc AC/DC
Amps 3001A
Body Material Glass, Melamine
Body Style Blade
Body/insulating Material GMG
Class L
Connection/terminal Material Copper
Connection/terminal Type Blade
Dc Voltage Rating 300V DC
Diameter 146 mm
Element Dual
Equivalent Series A4By, Kllu, Klpc, Klu, Ktu
Finish Silver Plated
Fits Fuse Block Style Nonrejection
Frequency 50/60 Hz
Fuse Class Class L
Fuse Dia. 5 3/4"
Fuse Length 10 3/4"
Fuse Size 10 3/4" x 5 3/4"
Interrupt Rating 100 kA @ 300V DC, 200 kA @ 600V AC
Length 10 3/4"
Mounting Bolted
Mounting Type Bolt
Product Datasheet mersen-ferraz-a4by1000.pdf
Product Group Low Voltage UL/CSA Fuses
Rated Voltage Ac Ul 600V
Rated Voltage Dc Ul 300V