MERSEN FERRAZ A4BY1500 Time Delay Fuse, 600V, 1500A, Class L, 1 Pole | AG8LJN
MERSEN FERRAZ A4BY1500 Time Delay Fuse, 600V, 1500A, Class L, 1 Pole
Item: AG8LJNModel: A4BY1500Cross Ref: 4ZAR5
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Ac Max I.r./breaking Capacity I1 200 kA
Ac Voltage 600V AC
Ac/dc AC/DC
Amps 1500A
Body Material Glass, Melamine
Body Style Blade
Body/insulating Material GMG
Class L
Connection/terminal Material Copper
Connection/terminal Type Blade
Dc Voltage Rating 300V DC
Diameter 3"
Element Dual
Equivalent Series A4By, Kllu, Klpc, Klu, Ktu
Finish Silver Plated
Fits Fuse Block Style Nonrejection
Frame Type A4BY
Frequency 50/60 Hz
Fuse Class Class L
Fuse Dia. 3"
Fuse Length 10 3/4"
Fuse Size 10 3/4" x 3"
Interrupt Rating 100 kA @ 300V DC, 200 kA @ 600V AC
Length 10 3/4"
Mounting Bolted
Number Of Poles 1
Product Datasheet mersen-ferraz-a4by1000.pdf
Product Group Low Voltage UL/CSA Fuses
Rated Voltage Ac Ul 600V
Rated Voltage Dc Ul 300V
Rohs Compliant Yes
Series A4BY Series
Speed Time Delay
Speed Characteristic Time Delay
Speed Type Time Delay
Standards Csa, Ul
Visual Indication Non Indicating
Voltage 600V