MERSEN FERRAZ 9F60DJD020 Fuse, Medium Voltage, 5500V, 20A, E Rated, Ferrule Mount Striker | CH4RVA
MERSEN FERRAZ 9F60DJD020 Fuse, Medium Voltage, 5500V, 20A, E Rated, Ferrule Mount Striker
Item: CH4RVAModel: 9F60DJD020
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Medium Voltage Fuse
Ac Max I.r./breaking Capacity I1 50 kA
Ac Voltage 5500V AC
Ac/dc AC
Amps 20A
Body Material Epoxy
Body/insulating Material Epoxy
Connection/terminal Material Copper
Connection/terminal Type Ferrule
Diameter 50.8 mm
Finish Silver Plated
Frequency 50/60 Hz
Indication System Yes
Indication System Type Visual Indicator
Length 360.2 mm
Mounting Clip
Product Datasheet mersen-ferraz-9f60ced001.pdf
Product Group Medium Voltage IEEE Fuses
Rated Voltage Ac Ul 5500V