MERSEN FERRAZ 9F60CEN010 Fuse, Medium Voltage, 5500V, 10A, E Rated, Ferrule Mount | CH4RTV
MERSEN FERRAZ 9F60CEN010 Fuse, Medium Voltage, 5500V, 10A, E Rated, Ferrule Mount
Item: CH4RTVModel: 9F60CEN010
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Medium Voltage Fuse
Ac Max I.r./breaking Capacity I1 63 kA
Ac Voltage 5500V AC
Ac/dc AC
Amps 10A
Body Material Epoxy
Body/insulating Material Epoxy
Connection/terminal Material Copper
Connection/terminal Type Ferrule
Diameter 50.8 mm
Finish Silver Plated
Frequency 50/60 Hz
Length 284 mm
Mounting Clip
Product Datasheet mersen-ferraz-9f60ced001.pdf
Product Group Medium Voltage IEEE Fuses
Rated Voltage Ac Ul 5500V