Item: CT2ZEBModel: IB12-2-200GCross Ref: 402W83
In Stock
Get it by Friday, May 22
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Allowable Temperature - Minimum 35°F
Application Blast Coils, Process Equipment, Water Heaters, Laundry, Steam Kettles
Body Material Cast Iron
Bolt Grade Grade 5
Condensate Capacity 1605 lbs./hr.
Configuration In-Line
Disc Material Stainless Steel
Distance Between Inlet And Outlet Port 6 1/2"
Downstream Pressure Range 0 psi to 120 psi
End To End Length 6 1/2"
Float Material Stainless Steel
Fnpt Size 1/2"
Manufacturer Series IB
Max. Condensate Capacity 1605 lbs./hr.
Max. Operating Pressure 200 psi