MEPCO IB15-6-250 Steam Trap, 1 1/2 Inch Size FNPT Connections, 10 1/4 Inch Size End to End Length
Item: CT2ZBKModel: IB15-6-250Cross Ref: 405Y49
In Stock
Get it by Monday, May 25
Bolt Grade Grade 5, Grade 7
Condensate Capacity 7000 lbs./hr.
Configuration In-Line
Disc Material Stainless Steel
Distance Between Inlet And Outlet Port 10 1/4"
Downstream Pressure Range 0 psi to 245 psi
End To End Length 10 1/4"
Float Material Stainless Steel
Fnpt Size 1 1/2"
Manufacturer Series IB
Max. Condensate Capacity 7000 lbs./hr.
Max. Operating Pressure 250 psi