MARTIN SPROCKET CSD18046X45 Drum Pulley, Standard Duty, MXT45 Bushing, 46 Inch Face Width, Steel
46"
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,890.96 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Drum Pulley |
| Bushing Type | MXT45 |
| Face Width | 46" |
| Material | Steel |
| Outside Dia. | 18" |
| Outside Diameter | 18" |
| Profile | Crown Face |
| Shaft Diameter | 4 1/2" |
| Type | Standard Duty |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 151.65 |
| Ship height (cm) | 116.84 |
| Ship length (cm) | 45.72 |
| Ship width (cm) | 45.72 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Outside Dia. | Face Width | Material | Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CSD48057X45 | 48" | 57" | Steel | Standard Duty | €7,928.78 | |
| CSD42057X45 | 42" | 57" | Steel | Standard Duty | €6,363.63 | |
| CSD30060X45 | 30" | 60" | Steel | Standard Duty | €5,132.16 | |
| CSD54024X45 | 54" | 24" | Steel | Standard Duty | €4,536.39 | |
| CSD48032X45 | 48" | 32" | Steel | Standard Duty | €4,549.97 | |
| CSD48026X45 | 48" | 26" | Steel | Standard Duty | €4,139.88 | |
| CSD54063X45 | 54" | 63" | Steel | Standard Duty | €9,566.38 |
Explore Products
- APACHE HOSE & BELTING CO INC 28000210 Conveyor Belt Polypropylene 50 Feet x 12 In
- WOODHEAD 1200720598 706001D02F1201 Cordset, 6 Pole, Female, 12 Feet, 90 Degree, 22/6 Size, PVC/Stainless Steel
- COOPER B-LINE AWF7233SP Fibreglass Enclosure, Smooth Brushed, SS, 72 x 33 Inch Size
- CHRISLYNN 86162B Precision Bottoming Tap, Metric, 3/8 Inch Drill, HSS
- BALDOR / DODGE 120119 SK X 40MM KW SK X 40MM Keyway QD Bushing
- GROVE GEAR GR8240053.00 GR-BM824-20-R-56 Worm Reducer, 20:1 Ratio, 0.75 Inch I.D, 1.125 Inch O.D, Cast Iron
- EATON JGX610033W Molded Case Circuit Breaker, 600 V, 100 50 kA Interrupt, 4P
- APPROVED VENDOR 2NPC6 Vibration Isolator 370 Lb Max 3/8-16
Explore More
- KEYSHAFT
- Fuel Transfer Pump Accessories
- Platform Trucks
- Cantilever Storage Rack Components
- Band Saw Blades
- Cable Pulling Grip Kits
- FACOM 287B Roller Type Stud Drivers
- KEO Countersinks, Single Flute
- ANVIL AS517 Series Stud Nuts With RS Spring
- TENNSCO Additional Shelf Level, Gray
- TEXAS PNEUMATIC TOOLS Carbide Rock Bit
- EATON D3 Series Relay Sockets
- BURNDY QN-F Type FINGRIP Nylon Insulated Quick Disconnects
- JOMAR VALVE Liquid Propane Dielectric Unions, MIP x Flare Connection, 250 PSI
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MARTIN SPROCKET CSD18046X45 Drum Pulley, Standard Duty, MXT45 Bushing, 46 Inch Face Width, Steel
€1,890.96 /unit
