MARTIN SPROCKET CSD16051X35 Drum Pulley, Standard, 16 Inch Outside Dia., MXT35 Bushing, 51 Inch Face Width, Steel
51"
16"
Get it by Wednesday, Apr 15
€1,597.86 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Drum Pulley |
| Bushing Type | MXT35 |
| Face Width | 51" |
| Material | Steel |
| Outside Dia. | 16" |
| Outside Diameter | 16" |
| Profile | Crown Face |
| Shaft Dia. | 3 1/2" |
| Type | Standard Duty |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 133.65 |
| Ship height (cm) | 129.54 |
| Ship length (cm) | 40.64 |
| Ship width (cm) | 40.64 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Outside Dia. | Face Width | Material | Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CSD30063X35 | 30" | 63" | Steel | Standard Duty | €4,123.34 | |
| CSD36012X35 | 36" | 12" | Steel | Standard Duty | €2,040.35 | |
| CSD20066X35 | 20" | 66" | Steel | Standard Duty | €2,990.78 | |
| CSD18024X35 | 18" | 24" | Steel | Standard Duty | €1,177.05 | |
| CSD36051X35 | 36" | 51" | Steel | Standard Duty | €4,322.33 | |
| CSD10014X35 | 10" | 14" | Steel | Standard Duty | €867.17 | |
| CSD16022X35 | 16" | 22" | Steel | Standard Duty | €1,015.28 |
Explore Products
- HUMBOLDT HM-1220.100.9 Clamping Ring, Fixed, 100mm
- SMC VALVES MXS8L-20A-M9PSAPC Cylinder, 8 mm Size, Double Acting Auto Switcher
- GRAINGER U08300.031.0500 Carriage Bolt, 5/16 In - 18 Thread Size, Steel, 5 In Lg., Blk Oxide, Gr. 2, Coarse
- BALDOR / DODGE M4H22T21C1018 MTA SIZE 4 22:1 210 C-FACE VEM3714T MTA Size 4,22:1,210 C-Face,VEM3714T Motorized Torque Arm
- PALMGREN 9626604 MPS60 Milling Machine Vise With Swivel Base, 6 Inch Size
- EATON C22S-DR-S-X0-K02 Compact Pushbutton, 22.5 mm, X0 Etching, Black Bezel, 2Nc, Non-Illuminated, Maintained
- LITTLE GIANT PUMPS 96063012 30FMH15S4-T Pump 1-1/2 HP 3 Ph 208-230/460V 4 Stage
- REGAL 027722AS53 Hand Tap, M3 x 0.5 Size, D3 Limit, 3 Flutes, Bottom, Metric With Nitride & Steam Oxide
Explore More
- KEYSHAFT
- Surface Protection Films
- Shop Vacuum Cleaners
- Vacuum Motors
- Underground Enclosures
- Pipe Straps
- PLAST-O-MATIC PRA Series Air Loaded Pressure Regulators
- MUELLER INDUSTRIES 862CS-BC Y Strainers
- ANVIL AF730 Series Longitudinal And Lateral Seismic Clamps, Electro Galvanized
- PARKER Flare Nuts
- SPEARS VALVES PVC 100 PSI 22-1/2 Deg. Elbows, Gasket x Spigot
- EATON 1A Series Male Boss O-Rings
- TSUBAKI MZEU Series Torque Arms
- GLOBE SCIENTIFIC Diamond RealSeal Bottles, Narrow Mouth, HDPE
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MARTIN SPROCKET CSD16051X35 Drum Pulley, Standard, 16 Inch Outside Dia., MXT35 Bushing, 51 Inch Face Width, Steel
€1,597.86 /unit
