MARTIN SPROCKET CSD16038X35 Drum Pulley, Standard, 16 Inch Outside Dia., MXT35 Bushing, 38 Inch Face Width, Steel
38"
16"
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,248.89 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Drum Pulley |
| Bushing Type | MXT35 |
| Face Width | 38" |
| Material | Steel |
| Outside Dia. | 16" |
| Outside Diameter | 16" |
| Profile | Crown Face |
| Shaft Dia. | 3 1/2" |
| Type | Standard Duty |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 93.15 |
| Ship height (cm) | 96.52 |
| Ship length (cm) | 40.64 |
| Ship width (cm) | 40.64 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Outside Dia. | Face Width | Material | Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CSD30063X35 | 30" | 63" | Steel | Standard Duty | €4,123.34 | |
| CSD36012X35 | 36" | 12" | Steel | Standard Duty | €2,040.35 | |
| CSD20066X35 | 20" | 66" | Steel | Standard Duty | €2,990.78 | |
| CSD18024X35 | 18" | 24" | Steel | Standard Duty | €1,177.05 | |
| CSD36051X35 | 36" | 51" | Steel | Standard Duty | €4,322.33 | |
| CSD10014X35 | 10" | 14" | Steel | Standard Duty | €867.17 | |
| CSD16022X35 | 16" | 22" | Steel | Standard Duty | €1,015.28 |
Explore Products
- LENOX TOOLS 5012 Hack Saw Low Profile 12 x 1/2 Inch 24 Tpi
- PEER CHAIN 45004 Roller Link Chain, C2060 Heavy Stainless Pitch, 50 Feet Length
- DIXON SOE50 NPT Threaded Side Outlet Elbow, 150# Iron, Female NPT Thread, 1/2 Inch Thread
- GRAINGER ZUSA-PF-15283 Nipple, 1/8 Inch Nominal Pipe Size, 12 Inch Overall Length
- MAIN FILTER INC. MF0608502 Interchange Hydraulic Filter, Wire Mesh, 125 Micron Rating, Seal, 5.945 Inch Height
- HUB CITY 0270-09467 Worm Reducer, 4.373 Hp, 1.500 Inch I.D, 0.875 Inch O.D, Stainless Steel
- WINSMITH E30MDTXC2000KZ Worm Gear Reducer, Right Angle Double Worm Gear, Quill Input, Solid Output Shaft
- VERMONT GAGE 371138110 Thread Plug Gage, Standard, Go, 7/16-24 UNS, 2A
Explore More
- KEYSHAFT
- Hand Conduit Benders and Handles
- Electric Screwdrivers
- Tee and Strap Hinges
- Weld Cleaning System Accessories
- Asphalt Testing Compression Machines
- AKRO-MILS 30283 Akrobins Super Size Bins
- ANSELL 87-208 Alphatec Pink Chemical Resistant Gloves
- PROPPER Men's Uniform Tactical Pants
- JOHN GUEST Fixed Elbows, NPTF Thread, Acetal Gray
- ANVIL AS560EH Series Channel With Elongated Holes
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS Sliding Overhead Track System Components
- SIGNODE Pinions
- BOLLE SAFETY Dark Tinted Safety Glasses for Bright Light Use
- PARKER Compression Fittings
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MARTIN SPROCKET CSD16038X35 Drum Pulley, Standard, 16 Inch Outside Dia., MXT35 Bushing, 38 Inch Face Width, Steel
€1,248.89 /unit
