MARTIN SPROCKET CSD10030X35 Drum Pulley, Standard, 10 Inch O.D., 3.5 Inch Max Bore, 30 Inch Face Width, Steel
30"
10"
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,023.10 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Drum Pulley |
| Bushing Type | MXT35 |
| Face Width | 30" |
| Material | Steel |
| Outside Dia. | 10" |
| Outside Diameter | 10" |
| Profile | Crown Face |
| Shaft Dia. | 3 1/2" |
| Type | Standard Duty |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 42.3 |
| Ship height (cm) | 76.2 |
| Ship length (cm) | 25.4 |
| Ship width (cm) | 25.4 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Outside Dia. | Face Width | Material | Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CSD30063X35 | 30" | 63" | Steel | Standard Duty | €4,123.34 | |
| CSD36012X35 | 36" | 12" | Steel | Standard Duty | €2,040.35 | |
| CSD20066X35 | 20" | 66" | Steel | Standard Duty | €2,990.78 | |
| CSD18024X35 | 18" | 24" | Steel | Standard Duty | €1,177.05 | |
| CSD36051X35 | 36" | 51" | Steel | Standard Duty | €4,322.33 | |
| CSD10014X35 | 10" | 14" | Steel | Standard Duty | €867.17 | |
| CSD16022X35 | 16" | 22" | Steel | Standard Duty | €1,015.28 |
Explore Products
- ENERPAC VM2 Directional Control Valve, 3-Way, 2-Position
- GRAINGER SSYSFEC002G Cutkey Specify Number
- VOLLRATH CK100-G7 Claw Kit
- GROVE GEAR EL8300514.19 EL-HM830-7.5-H_-56-19 Worm Reducer, 7.5:1 Ratio, 0.625 Inch I.D, 1.188 Inch O.D, Aluminum
- APOLLO VALVES 3SK10500 Seal Kit, Actuator
- HUBBELL-WIEGMANN N1C121208 Junction Box Enclosure 8d x 12w x 12h Inch
- WIHA TOOLS 42150 WIHA 42150
- WINSMITH E26MSFD21270MM Worm Gear Reducer, 56C Input Flange, Hollow Bore
Explore More
- KEYSHAFT
- Tarp Accessories
- Thread Relief Tools
- Electric Vibrators
- Retrofit Kits
- Lab Freeze Dryers
- CONDOR Standard Work Gloves
- ABUS Lockout Padlock, Keyed Different
- KEO Kounterbore Sets
- WESTWARD Torx(R) Impact Insert Bits
- APOLLO VALVES Mounting Kits
- ANVIL Galvanized Malleable Iron Hex Bushings
- SPEARS VALVES PVC True Union 2000 Ball Check Valves, JIS Socket, EPDM, Metric
- NIBCO KT-580-70-UL Series Two-Piece Bronze Ball Valves, Fire Protection, Conventional Port
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MARTIN SPROCKET CSD10030X35 Drum Pulley, Standard, 10 Inch O.D., 3.5 Inch Max Bore, 30 Inch Face Width, Steel
€1,023.10 /unit
