MARTIN SPROCKET CSD08038H25 Drum Pulley, Standard, 8 Inch Outside Dia., M-HE25 Bushing, 38 Inch Face Width, Steel
38"
8"
Get it by Friday, Apr 10
€802.07 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Drum Pulley |
| Bushing Type | M-HE25 |
| Face Width | 38" |
| Material | Steel |
| Outside Dia. | 8" |
| Outside Diameter | 8" |
| Profile | Crown Face |
| Shaft Dia. | 2 1/2" |
| Type | Standard Duty |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 37.35 |
| Ship height (cm) | 96.52 |
| Ship length (cm) | 20.32 |
| Ship width (cm) | 20.32 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Outside Dia. | Face Width | Material | Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CSD10024H25 | 10" | 24" | Steel | Standard Duty | €691.06 | |
| CSD12063H25 | 12" | 63" | Steel | Standard Duty | €1,546.38 | |
| CSD20026H25 | 20" | 26" | Steel | Standard Duty | €1,207.64 | |
| CSD08044H25 | 8" | 44" | Steel | Standard Duty | €815.67 | |
| CSD12014H25 | 12" | 14" | Steel | Standard Duty | €836.06 | |
| CSD16030H25 | 16" | 30" | Steel | Standard Duty | €987.86 | |
| CSD12044H25 | 12" | 44" | Steel | Standard Duty | €1,017.32 |
Explore Products
- PROTO J1020A Double Box Wrench, Alloy Steel, Chrome, 5/8 In-11/16 Inch Head Size
- HOFFMAN A60X2E7824 13663 Disconnect Enclosure, Low Profile, Type 12, 60 x 78.50 x 24 Inch Size
- GRAINGER 7-GM 304#4-20Gx48x48 Silver Stainless Steel Sheet, 4 Ft X 4 Ft Size, 0.035 Inch Thick, Textured Finish
- EATON 10250T397LAD74 Pushbutton, 30.5 Mm, Momentary, Amber Actuator, 74 Vac/Dc Light Unit, Chrome Bezel
- POWER FIRST 5UYJ3 Wire Connector Blue
- EATON XTAE032C01AD001 Non-Reversing Electronic Motor Starter, 32 A, 110-130 Vdc, 1Nc, C Frame, 45 mm, 0.6-1 A
- SUPCO RWA10
Explore More
- KEYSHAFT
- Air Belt Sanders
- Door Reinforcers
- Fiber Optic Cable
- Air Hose/Electrical Cord Combination Reels
- Grease Feeder Accessories
- AUTOQUIP Hydraulic Freight Lifts
- OIL SAFE Color-Coded Clear Tube Grease Guns, Lever
- JOHN GUEST Check Valves
- SUGATSUNE Recessed Pull Handles
- SK PROFESSIONAL TOOLS Combination Wrench
- APEX-TOOLS Square Recess Power Bit
- HOFFMAN Concept Series Din Rail Kits
- GLOBE SCIENTIFIC GBPH-Series Portable Precision Balances
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MARTIN SPROCKET CSD08038H25 Drum Pulley, Standard, 8 Inch Outside Dia., M-HE25 Bushing, 38 Inch Face Width, Steel
€802.07 /unit
