MARTIN SPROCKET CSD08032H25 Drum Pulley, Standard, 8 Inch Outside Dia., M-HE25 Bushing, 32 Inch Face Width, Steel
32"
8"
Get it by Wednesday, Apr 8
€790.74 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Drum Pulley |
| Bushing Type | M-HE25 |
| Face Width | 32" |
| Material | Steel |
| Outside Dia. | 8" |
| Outside Diameter | 8" |
| Profile | Crown Face |
| Shaft Dia. | 2 1/2" |
| Type | Standard Duty |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 32.4 |
| Ship height (cm) | 81.28 |
| Ship length (cm) | 20.32 |
| Ship width (cm) | 20.32 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Outside Dia. | Face Width | Material | Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CSD10024H25 | 10" | 24" | Steel | Standard Duty | €691.06 | |
| CSD12063H25 | 12" | 63" | Steel | Standard Duty | €1,546.38 | |
| CSD20026H25 | 20" | 26" | Steel | Standard Duty | €1,207.64 | |
| CSD08044H25 | 8" | 44" | Steel | Standard Duty | €815.67 | |
| CSD12014H25 | 12" | 14" | Steel | Standard Duty | €836.06 | |
| CSD16030H25 | 16" | 30" | Steel | Standard Duty | €987.86 | |
| CSD12044H25 | 12" | 44" | Steel | Standard Duty | €1,017.32 |
Explore Products
- HUMBOLDT HB-4788.3F Balance, 6000g x .01g, External Cal, 120/220V, 50/60Hz
- NIBCO NLFR30D FD-5765 Butterfly Valve, Ductile Iron, Flanged, 2 Inch Size, 285 PSI
- MILWAUKEE VALVE 507 2-1/2 Swing Y Check Valve, Swing, Y-Style Valve Body, 2 1/2 Inch Pipe Size, FNPT x FNPT, NPT
- SIEMENS 274-03080 Valve Assembly, 2 Inch Size N/C, Spring Return, 24V
- HAMMOND EJ12124LG Enclosure, 12 x 12 x 4 Inch Size, Wall Mount, Carbon Steel, Ral 7035 Light Gray
- ANVIL 0500344239 Adjustable Pipe Saddles With U-Bolt, 5 Inch Pipe Size, Electro-Galvanized
- REGAL 052170JM95 Cobalt End Mill With TiN Coated, Double End, 11/16 Inch Dia., 5 Inch Length, 2 Flutes
Explore More
- KEYSHAFT
- Replacement Conveyor Belts
- Grease and Oil Pump Accessories
- Companion Flanges
- Medical Cabinet Accessories
- Fiberglass Rod Stock
- HELICOIL Complete Gages, Metric Coarse, 4H5H
- MEMPHIS GLOVE Select Grain Unlined Cow Leather Driver Work Gloves
- TEMPCO Screw Plug Immersion Heaters, Copper Element
- MUELLER INDUSTRIES 105MAT Silent Check Valves
- GLOBE SCIENTIFIC Flange Plug Caps, For 16mm Tubes
- STARRETT Dial Calipers
- PS DOORS Slidewise Roof Hatches
- ANVIL 45 Deg. Branched Wyes
- LEWISBINS 24 Inch Shelf Bins
- STARRETT 99125 Series Intenss PRO-DIE Bi-Metal Band Saw Blade
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MARTIN SPROCKET CSD08032H25 Drum Pulley, Standard, 8 Inch Outside Dia., M-HE25 Bushing, 32 Inch Face Width, Steel
€790.74 /unit
